Овој рецепт го користеле нашите баби!

Состојки:

  • 0,5 кг црвен кромид
  • 0,5 кг шеќер
  • 2 средни лимони
  • 1,5 литри филтрирана вода
  • 7 лажици природен мед

Како да се подготви:

Стопете го шеќерот во тенџере, измешајте го така што нема да изгори (можете веднаш да додадете половина од сокот од лимон). Исечете го кромидот и додадете го во шеќерот, нежно испржете го, а потоа додадете вода. Гответе додека 1/3 од водата не испари. Пота нека се олади. Додадете мед, сок од лимон и добро измешајте. Оставете ја смесата преку ноќ. Исцедете и истурете ја течноста во стаклен сад.

Како да се користи:

1 лажица пред секој оброк. Пијте до целосно закрепнување!

Овој лек содржи само природни состојки, така што само некој кој е алергичен на една од компонентите може да има несакани последици.

Ако често страдате од кашлица или болест на белите дробови – обидете се со овој рецепт, ќе ве спаси!