Архива по категорија: Бабин лек

Feed Subscription

Рецепт за прочистување на отровите во цревата

Нашите црева се многу важни и од време на време треба да се прочистат од отрови кои се собираат во организмот, поради конзумирање на разни намирници. Денеска ќе ви напишаме еден рецепт кој е многу ефикасен за оваа намена: Состојќи: 5 шолји зовриена вода; 100 грама сливи; 100 грама урми Подготовка: Во зовриената вода додадете ги сливите и урмите. Оставете ... Повеќе »

Рецепт против кашлица

Секој имал можност да се сретне со постојана кашлица, што е многу непријатно чувство. Во такви случаи, ние бараме било какво решение, кое може да ни помогне да се ослободиме од неа. Поголем дел од времето земаме  лекови, со кои мислиме дека ќе се ослободиме од кашлање, но не е на одмет, да ја користиме и алтернативната медицина. Денеска ќе ... Повеќе »

Рецепт за хронично уморни луѓе

Со задржувањето на токсините во крвта, постојано сте уморни, патите од надуеност и имате проблеми со циркулацијата. За да не ги задржувате токсините во крвта, трба да направите повремено чистење на организмот. Овие тегоби можат да се отстранат со помош и на природни лекови, кои секогаш се наоѓаат во вашата кујна. Ви треба лук и црно домашно вино. Овој лековит ... Повеќе »

Со вкусната банана, спречете го кашлањето

Крем од банана е одлично природно средство против кашлањето. Вкусен, здрав и многу хранлив рецепт. Припремата му е едноставна. Состојки: – 2 зрели банани – 2 супени лажици шеќер – 400 мл врела вода Припрема: Изгмечете ја добро бананата (најдобро со дрвена лажица, за да не потемнее). Додајте шеќер и добро измешајте. Ставете врела вода во смесата и оставете да ... Повеќе »

Scroll To Top