Додајте го овој зачин во топла вода и гледајте како маснотиите ќе се стопат: За една недела – 3 килограми помалку

Само еден зачин и чаша топла вода ќе направат чудо за вашата фигура, а истовремено и ќе ви го подобрат здравјето. Во само една напивка се крие вистинска ризница на здравјето.

Станува збор за куркума, зачинот што злато вреди. Освен фактот што куркумата е еден од најкорисните зачини, кој на јадењата им дава одлична арома и боја, тој исто така му годи и на организмот, на тој начин што поседува антивоспалителни, антиоксидансни и подмладувачки својства.

Сипете ја куркумата во чашата со вода и промешајте. Се пие пред или после појадок во период од 2 недели, по што треба да се направи пауза од 2 недели. Можете да додадете и малку лимон и мед во напивката за да биде повкусна.

Во текот на првите недели ќе го исфрлите вишокот вода, ќе му направите детоксикација на организмот и ќе се ослободите од 3 килограми. Во текот на втората недела можно е да ослободите уште од 2 килограми.

Нутриционистите советуваат да го поправите и начинот на исхрана покрај напивката за да добиете подобри резултати. Покрај тоа што ќе ослабете, еве како ќе влијае напивката врз организмот…

Го чува здравјето на срцето. Куркуминот спречува создавање на тромб. Го подобрува варењето, го забрзува метаболизмот и го поттикнува топењето на масните наслаги. Ги обновува оштетените клетки на црниот дроб.

Ги олеснува симптомите на артритис. Ги намалува отоците и ја ублажува болката. Познато е дека канцерот најдобро напредува во кисели средини, а куркумата го алкализира организмот, па така го штити вашето здравје.

Пијте ја оваа напивка секоја вечер пред спиење: За 15 дена нема да имате ни грам маснотии на стомакот!

Advertisement