Ослободете се од вишокот течност: 3 производи кои го олеснуваат отокот и ги топат клилограмите

Едемот е прекумерна акумулација на течност во телото и може да се појави и на лицето и на телото, носејќи вишок тежина и вреќи под очите. За среќа, понекогаш можете сами да го решите проблемот со промена на вашата исхрана и додавање соодветна храна.

Магдонос
Магдоносот е една од најдобрите намирници за отстранување на течности. Инаку, ова зеленило не ги губи своите корисни својства дури и кога е замрзнато, сушено и чувано подолго време. Нутриционистите препорачуваат додавање во салати и правење специјална инфузија: литар топла вода со 150 грама магдонос, што треба да се пие во текот на денот.

Леќа
Каша од леќата без сол ефикасно ги отстранува токсините и вишокот течности од телото, а исто така го подобрува функционирањето на гастроинтестиналниот тракт.

Експертите препорачуваат да не готвите житни култури, туку истурете ги во врела вода и оставете ги преку ноќ – со овој термички третман, леќата ги задржува своите корисни својства.

Пиперка
Благодарение на високата содржина на калиум, црвената пиперка брзо го олеснува отокот и ја отстранува солта, што придонесува за задржување на течности во организмот. Патем, се препорачува да го јадете овој зеленчук не само сиров, туку и печен.

Advertisement