Лекуваат акни, ја отстрануваат несоницата, ја зголемуваат желбата за секс и уште 10 причини зошто треба да се јадат

Поради високата содржина на вода, пирето од смокви делува како одлично средство за чистење на кожата и помага во спречување и лекување на акни.

Сочни, слатки и месести – свежите смокви се нектар во кои можеме да уживаме само во лето! И не само тоа – смоквите се фантастични за телото!

Наместо млеко
Луѓето нетолерантни кон млечни производи треба да јадат смокви кои се калциум и одлична алтернатива на млекото или јогуртот.

Верувале или не, смоквите ја елиминираат несоницата, бидејќи имаат позитивен ефект врз нервниот систем и ја спречуваат депресијата.

Содржината на тритофан во смоквите помага во лекувањето на несоница и нарушувања на спиењето. Тоа е првиот факт што не сте го знаеле за смоквите, и прочитајте ги другите десет:

1. Го намалуваат ризикот од тумори
Јапонските научници докажаа дека екстрактот од смоква, поточно нивната состојка бензалдехид, придонесува за намалување на туморите. Тие исто така го намалуваат ризикот од рак на простата, а се верува дека помагаат и при рак на дојка по прекин на менструацијата.

2. Спречете појава на акни
Одлични се за кожата: спречуваат појава на акни и чиреви. Третираат акни и мозолчиња, бидејќи се богати со бета каротен, витамини А, Ц, Е и К, калциум, железо и други минерали. Кога се нанесува директно на кожата, може да излечи и чирови!

3. Подобрете ја меморијата
Само четири смокви обезбедуваат една четвртина од препорачаната дневна доза железо потребна за телото.

4. Понизок холестерол
Смоквите имаат корисен ефект врз нивото на холестерол во крвта. Растителните стероли како што се стигмастерол и ланостерол, кои содржат смокви, се врзуваат за молекулите на холестерол во цревата и на тој начин ја попречуваат неговата апсорпција.

5. Го намалуваат притисокот
Омега 3 и Омега 6, со кои смоквата е богата, се многу важни за здравјето на кардиоваскуларните органи.Смоквите се добар извор на калиум, минерал кој го регулира крвниот притисок.

6. Тие им помагаат на дијабетичарите
Доколку се користи умерено, потребата за инсулин кај дијабетичарите може да се намали.

7. Лекува стомачни заболувања
Компот од смокви делува како лаксатив.Смоквите се популарно познати како лек за чирови и гастритис. Ја намалуваат подуеноста, ги забрзуваат движењата на дебелото црево и ги елиминираат грчевите.

8. Третирајте ги хемороидите
Дневната потрошувачка на смокви е поефикасна од лековите и кремите во третманот на хемороиди.

9. Тие убиваат вируси
Свежите смокви имаат смирувачки ефект врз воспалението на бронхијалниот тракт. Содржи многу вода и природни шеќери, па затоа е корисно за закрепнување од исцрпеност и детоксикација.

10. Ја зголемуваат сексуалната желба
Смоквите го спасуваат сексуалниот живот доколку се користат редовно, бидејќи се релаксираат.

Advertisement