ДАЛИ ГИ ИМАТЕ ОВИЕ РАНИ НА УСТАТА? Ве предупредува за сериозна здравствена состојба

Белите и многу иритирачки рани во устата кои пецкаат и болат при контакт со јазикот или храната се нарекуваат рани.

Ако сте склони кон рани и сакате да се ослободите од нив што е можно поскоро, еве четири природни лекови кои можете да ги направите сами.

Афтите се бели рани во устата кои можат да бидат многу непријатни и болни, особено ако ги допрете со јазикот или со храната.

Иако не се заразни и опасни по здравјето, нивното убод е многу иритирачко, а бидејќи постојано се влажни со плунка, процесот на заздравување оди многу бавно.

Што предизвикува да се појават афти?

  • Семејно наследство
  • Повреди од четка за заби, бонбони, грицки или некое друго туѓо тело
  • Корозија од зачинета, кисела или многу солена храна
  • Хормонални промени и стрес
  • Недостаток на витамини Б и минерали како што се железо, цинк и фолна киселина
  • Намален имунитет
  • Алергии и некои лекови

Иако не се заразни и опасни по здравјето, нивното убод е многу иритирачко, а бидејќи постојано се влажни со плунка, процесот на заздравување оди многу бавно.

1. Сода бикарбона
Направете паста од сода бикарбона и вода во лажичка. Тргнете ја усната подалеку од непцата и нанесете ја смесата директно на раната на ракот со брис од уво. Оставете 10 до 15 секунди да се исуши. Сода бикарбона ќе го смири чувството на печење, ќе ја „затвори“ раната и ќе ја дезинфицира. Постапката повторете ја кога сакате, по можност после спиење и јадење.

2. Капки или спреј
од прополис Пчелниот прополис е природен антибиотик и антисептик кој ефикасно ги лекува болките во грлото и рани. Нанесете малку прополис на стапчето за уво и притиснете на афта. Држете неколку секунди и извадете го стапчето, пренесува Satisfied. Прополисот е леплив и ќе создаде филм над раната, заштитувајќи ја од бактерии и забрзувајќи го процесот на заздравување. Постапката повторете ја кога сакате, по можност после спиење и јадење.

3. Вода за гаргарање
Измешајте една лажица 20 отсто водород пероксид и половина чаша млака вода. Додадете една лажичка сода бикарбона и една лажичка сол и измешајте додека не се растворат сите состојки. Гаргарате го растворот во устата 30 секунди и исплукајте го. Повторете ја постапката неколку пати на ден.

4. Чаеви
Црниот или зелениот чај е богат со танин, кој е природен антисептик, додека камилицата и жалфија ја смируваат болката и го забрзуваат заздравувањето. Направете чај во шолја и оставете малку да се излади. Гаргарате го чајот без никакви додатоци и потоа исплукајте го. Постапката повторувајте ја неколку пати на ден, односно кога ќе се зголемат печењето и болката.

Природните лекови на нашиот портал служат за помош на луѓето. Доколку имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар.

Во никој случај не треба да се потпирате на алтернативна медицина без стручен совет.

Advertisement