Еве неколку корисни начини како да го користите кокосовото масло

Кокосовото масло се добива со процес на екстракција од кокос или копра. Составот на кокосово масло се состои главно од заситени масни киселини, од кои најчеста е лауринската, позната по изразениот антибактериски ефект. Овие масни киселини лесно се апсорбираат, се претвораат во енергија и не го оптоваруваат дигестивниот систем. Сепак, прекумерната потрошувачка не се препорачува.

Кокосовото масло содржи витамини и полифеноли од кои се извлекува витамин Е, што придонесува за здравјето на целиот организам.

Можеме да најдеме три вида кокосово масло: девица, рафинирано и делумно хидрогенизиран. Најдобро е да се избере девица затоа што има најголема хранлива вредност и автентичен вкус и арома на кокос.

Кокосово масло во исхраната

Кокосовото масло се користи првенствено во исхраната на населението во Јужна Америка и Азија, но со текот на времето се шири како храна на европскиот пазар. Има голема хранлива вредност и нема штетни последици, затоа се препорачува при подготовка на храна како за пржење, како намаз или додаток на здрави десерти. Истражувањата покажуваат дека е одлично и како храна што влијае на слабеење и ја стимулира забрзаната работа на метаболизмот.мБрзиот метаболизам влијае на квалитетот на животот и обезбедува повеќе енергија. Се верува дека заменувањето на сончогледовото масло со кокос ја намалува акумулацијата на масни наслаги и ја регулира телесната тежина. Секако го намалува чувството на глад и го убива апетитот за нездрава храна.

Кокосово масло како лек

Употребата на кокосово масло одржува здрав дигестивен систем и го регулира правилното функционирање на метаболизмот. Директно се апсорбира во енергија и го намалува холестеролот, но само во случаи кога се користи во умерени количини.

Рекреативно пешачење

Кокосовото масло како лек може да биде добро за работата на срцето и крвниот притисок, спречува можност за атеросклероза и има антиканцерогено дејство. Болестите против кои помага се многубројни: цревни паразити и дигестивни проблеми, дијабетес , вирусни инфекции и габи, мигрена и депресија, хроничен замор и ослабен имунитет , болест на непцата,, Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест

Кокосово масло за лице, кожа и коса

Кокосово масло за кожата: Кокосовото масло не содржи токсини, кожата добро ја апсорбира и ја прави мека и хидрирана. Редовната употреба придонесува за борба против стареењето и заздравува екстремно сува и испукана кожа.

Кокосовото масло како крема за сончање е одличен избор за луѓе со посветла кожа, деца и стари лица. Ја храни кожата поради присуството на масни киселини и витамин Е, штити од ултравиолетово зрачење, ја смирува чувствителната кожа од прекумерно црвенило и се бори против инфекции на кожата. Треба да се користи на секој час и во однос на другите препарати, тој е 100% природен и нема штетни токсини и хемикалии. Се смета дека блокира 20% од УВ зраците.

Кокосовото масло како масло за масажа е погодно и за жени и за мажи, како и за деца од сите возрасти.

Кокосово масло за лице: Во нега на лицето, се препорачува како препарат за чистење, секоја вечер пред спиење.

Кокосово масло за коса: Предноста на кокосовото масло за коса е посебна бидејќи спречува нејзино губење, ја обновува и се бори против првут. Го враќа својот сјај и еластичност.

Кокосовото масло е познато и како составен дел на козметиката за убавина, од кои ги издвојуваме кремите за нега на лице, тело и раце. Како и да е, природното кокосово масло е сосема доволно за да придонесе за кометичко разубавување и да постигне задоволителни резултати. Природно, ефтино и без штетни последици.

Advertisement