Архива по категорија: Живеј здраво

Feed Subscription

Некои плодови можат да бидат отровни.Затоа внимавајте!

Да се јаде зеленчукот од коренот па до врвот е одличен начин да се намали отпадот, но треба да се знае дека некои намирници не е пожелно да се консумираат на таков начин. Компирови никулци Токсичната материја соланин најмногу го има во никулците и стабленцата на компирот заради што овие делови би требало да се отстранат пред да почнете термички ... Повеќе »

Придобивките на куркумата

Неверојатните здравствени придобивки на куркумата се многу. Денеска ќе ви наброиме неколку од нив: –Се бори против воспалението Куркуминот е докажано  дека значително ги намалува нивоата на воспалителните маркери. –Ја подржува кардиоваскуларната функција Куркуминот го подржува здравјето на срцето преку промовирање на здрав инфламаторен одговор. –Промовира младешка и сјаен изглед на кожата Куркуминот промовира мека, мазна, сјајна кожа и ја ... Повеќе »

Лук и јаболка против дијабет

Полифенолот мирицетин, кој го има во јаболките и лукот ги штити пациентите со дијабет тип 2 (шеќерна болест) од компликациите кои обично се јавуваат во доцниот стадиум на болеста. Јаболката и лукот се здрави намирници. Тие се дар од природата кои помагаат при проблемите поврзани со срцето, очите и нервите, од кои страдаат повеќето дијабетичари во подоцниот стадиум на болеста. ... Повеќе »

Што може да излечи алуминиумската фолија?

Се покажа дека обичната алуминиумска фолија не е погодна само за подготовка на храна и завиткување на истата, туку и за лекување на болести… Ако ве мачат болки во вратот, грбот, рамениците, колената, или имате болка во петата која не ви дозволува да застанете на неа, можете на болното место да ставите фолија. На ваше изненадување и среќа, по одредено ... Повеќе »

Scroll To Top