Архива по категорија: Медицина

Feed Subscription

Косата укажува на ризик од срцев удар

Високо ниво на хормонот на стрес кортизол во косата може со месеци претходно да укажува на срцев удар.Канадските научници истражувале како проблемите на работа , во брак и со финансиите го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни болести и утврдиле дека постои биолошки маркер со кој може да се измери, па и предвиди срцевиот удар. Традиционално кортизолот се мери во крвниот систем, ... Повеќе »

Поучна приказна: Се ми оди одлично!

Клемент Стоун, индустријалец и широкоград човек од Чикаго, својата животна кариера ја почнал продавајки весници во јужниот дел на Чикаго. Со цврста волја и позитивно мислење истиот тој човек денес е еден од најуспешните трговци во државата. Парите почнале речиси сами да му доаѓаат, но тој не бил скржав и голем дел од својата заработка ја донирал за сиромашните деца, ... Повеќе »

Дали бојата на јазикот ви кажува дека имате здравствен проблем? Проверете!

Јазикот е најсилен орган во човечкото тело кој ја припремува храната за џвакање. За него во кинеската медицина велат дека е „ здравствен картон“, бидејќи на него е испишана состојбата на нашиот организам. 1. Нормален јазик – има убава розова боја, со јасен слој кој покажува правилно лачење на жлездите. 2. Тенок, бел површински слој, има црвени точки – овој ... Повеќе »

Како природно да го исчистите црвенилото и испуканите капилари од лицето?

Голема непријатност чуствуваат луѓето, кои имаат црвенило и испукани капилари на лицето, а посебно преставниците на понежниот пол. Причините за оваа состојба се уште до крај не се испитани. За да го решите овој проблем, има доста природни и ефикасни средства, за кои сакаме денес да ви напишаме. Како да го излечите црвенилото и испуканите капилари на лицето: 1.Алое Исечете ... Повеќе »

Scroll To Top