Архива по категорија: Здраво дете

Feed Subscription

Дали бебето треба да се бања секој ден ?

Капењето преставува големо задоволство како на бебето , така и на мајката  за која овој чин преставува посебен ритуал.Откако ќе се роди бебето кај мајката се јавува страв околу капењето да не го повреди, но со неколку капења се стекнува вештина и расте взаемното задоволство. Се препорачува капење секој ден, најдобро во вечерните часови. Мајките често пати се во дилема ... Повеќе »

Мала сипаница

Малата сипаница е многу често заболување кај малите деца од предучилишна возраст. Започнува со висока температура и болки по телото,течење на носот, кашлање, кивавица, воспаление на крајниците, а во слузницата на устата се јавуваат белчестосиви наслаги. По неколку дена се јавува сипка по телото и екстремитетите.Предизвикувач е вирус. Се пренесува најчесто директно од болен на здрав човек. Извор на заразате ... Повеќе »

Најчести проблеми за заспивање на бебето

Кога ќе дојде време за спиење, не постојат никакви правила. Она што кај едно бебе се покажало како успешна стратегија, кај друго може да се претвори во целосен неуспех. Меѓутоа, постојат некои вообичаени грешки, кои често ги прават родителите, особено што го добиле првото дете. Некои од нив можат да предизвикаат лоши навики кај бебето, кои ќе продолжат и во ... Повеќе »

Топ 3 намирници за вашите малечки

Сите родители сакаат нивните деца да бидат здрави и силни. За да ги навикнете децата да јадат корисни намирници, морате тоа да го сторите уште кога се многу мали. Така здравата храна ќе им биде вкусна, а нездравата храна нема да им биде привлечна. Спанаќ Спанаќот е вистинска витаминска бомба. Богат е со каротеноиди и калциум кои на коските и ... Повеќе »

Scroll To Top