Еве еден рецепт за маска за лице која се користи во тајландски спа салони. Иако звучи егзотично, всушност можете да ја направите сами дома, бидејќи состојките за неа може да се најдат во секоја куќа.

Рецептот е толку едноставен, но неверојатен. Маската е погодна за сите видови на кожа. И нејзината друга предност е тоа што можете да ја користите пред да нанесете шминка. Оваа маска ја омекнува и ја храни кожата, го измазнува тенот, дејствува како мека кора, така што вашата кожа ќе биде мазна после неа.

Исто така ако се чувствувате лошо или уморни, тоа влијае на вашето лице. Но, оваа тајландска маска за убавина ќе ви помогне да станете вистинска Снежана за 15 минути.

Еве како да ја направите:

Земете 1/3 од зрела банана, измешајте ја со 1 чаша вода. Одделно земајте ориз и овесни снегулки и ги толчите во прав. Може да користите мелница за кафе. Се става во сад и се додаваат мелени ореви. Сите 2 состојки се додаваат во садот со кашата од банана и се промешува многу добро.

Наместо со банана, во сувите состојки може да додадете млеко или павлака, но бананата е најдобрата опција, бидејќи содржи цинк, железо и магнезиум, како и огромно количество витамини.