Бог мислел на сè: Овој корен што не го ни гледаме е неверојатно лековит

Кога Бог го создаде овој свет, Тој исто така создаде велкро. Незабележителен корeн од кој се раѓа прекрасен цвет. На многумина овој корен дури им ги напаѓа нервите бидејќи им се лепи за облеката, па го фрлаат или обично не го изгладнуваат.

Но, Бог не го создал за да ни пречи, туку да ја исполни својата цел и да му помогне на човекот. Burdock потекнува од Азија, но е широко распространет и во Северна Америка и Европа. Тој е еден од најраспространетите плевели во Хрватска. Може да се најде во необработени полиња, покрај патишта, потоци и реки.

Лековитите својства на ломот се препознаени за многу болести и заболувања: воспаление на усната шуплина, за смирување на кашлицата, отекување на лимфните жлезди на вратот, за формирање на бели крвни зрнца, за поттикнување апетит и подобро варење, за подобро. функцијата на мочниот меур и бубрезите, за дезинфекција на кожата.

Има противотров и го дезинфицира целиот организам. Ги лечи сите видови чирови, скрофула, гихт, застарени ревматски заболувања, болести на водата и труење со жива.

Тој е многу добар борец против сите исипи, болести на усната шуплина, рани, лишаи, егземи, гнојни рани, но и за воспаленија на желудникот, и против болен ревматизам. Луѓето уште од античко време го користат за речиси сите видови надворешни и внатрешни болести, а добар е и за раст и обновување на косата.

Сведоштвата за медицинскиот лопатар зборуваат само најдобро, тој им помогна на многумина и сите делови од овој корен се лековити, од семе до цвет. Можете да направите неколку препарати за лопатка дома за да му помогнете на вашето здравје:

Чајот од буре се приготвува така што сечканиот корен се прелива со зовриена вода и се остава да врие 3 минути. Кога ќе се свари, оставете го чајот да отстои 10-15 минути. Пијте го засладен со мед неколку пати на ден или користете го за обвивки.

Направете масло од лопатка така што свежиот корен ќе го истурите со чист алкохол и ќе го оставите во затворен сад да отстои околу 15 дена. Во смесата додајте маслиново масло, па оставете сè покриено со газа да отстои уште 4 недели. Алкохолот ќе испари со текот на времето, а потоа процедете ја смесата и чувајте ја на ладно место.

Можете исто така да користите burdock како лосион за коса. Свежиот корен прелијте го со врела вода и варете околу 10 минути. По готвењето, додадете јаболков оцет и исечен црвен кромид.

Оставете да отстои цел ден и процедете подоцна. Овој лосион нанесете го на главата и оставете го да отстои еден час, а потоа исплакнете. Повторете го овој процес онолку долго колку што е потребно.

Се надеваме дека отсега ќе гледате на велкрото малку поинаку, тоа засекогаш ќе ги „мачи“ нашите дворови.

Извор: dnevno.hr

Advertisement