Избелете го лицето со помош на квасец: Брчките исчезнуваат како со гума избришани

Оваа маска, не само што ја избелува кожата, туку и ја храни. Состојки: 20 гр квасец; 2 лажички сок од лимон.

Подготовка: Измешајте квасец и сок од лимон. Садот со измешаните состојки ставете го во друг сад на 2-3 минути. Потоа нанесете ја маската на чисто лице и оставете ја да делува 20 минути. Измијте го лицето со вода, па нанесете хидратантна крема.

Не треба да претерувате со маски. Маската со квасец е идеално решение ако ја употребувате 1-2 неделно. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор.

Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Advertisement