Многу луѓе имаат различни маки со белите дробови, а најчестите се астма, бронхитис, како и различни форми на кашлица.

Проблемите со белите дробови можат да бидат предизвикани од разни инфекции, но и од други фактори, како алергии, и секако – од пушењето.

Ова е познат народен лек за третирање на овие проблеми, посебно астмата, како белодробната, така и срцевата.

Лекот го подготвувале во разни варијанти нашите баби, а според искуствата на многумина, тие знаеле што прават.

Потребни состојки:

  • ½ кг црвен кромид
  • ½ кг шеќер
  • 2 лимона
  • 1,5 литри вода
  • 7 големи лажици домашен мед

Начин на подготовка:

Шеќерот се загрева во метален сад на умерена температура со константно мешање, сè додека не порумени. Потоа се додава ситно исечканиот кромид, кратко се пропржува и се додаваме водата.

Сè заедно се вари на умерена температура, додека не испари 1/3 од водата. Потоа се остава да се олади, се додаваат двата исцедени лимони и медот и сè добро се меша за комплетно да се изедначи.

Се остава да отстои, а потоа течноста се процедува (од парчињата кромид) и се складира во стаклено шише.

Начин на употреба:

Се конзумира по една голема лажица од напитокот пред секој оброк додека не се потроши целата количина.

По потреба може да направите нова мешавина и да ја повторувате постапката додека белите дробови сосема не закрепнат.

За деца се препорачува по една мала лажичка пред секој оброк.