Вареното вино е идеален пијалок за загревање во студените денови. Покрај тоа, ја подобрува крвната слика, ја подобрува циркулацијата и е одличен пијалок во борбата против настинката. Може да го послужите со крофни или ванила. За сите љубители на виното.

Потребни состојки:

  • Црвено вино 1 л
  • Вода 250 мл
  • Кристален шеќер 4 лажици
  • Каранфилче, цимет, бибер, морско оревче или зачин по вкус
  • Портокал, мандарина, јаболко, лимон или кое било друго овошје што го сакате

Подготовка:

Топете три лажици шеќер на тивок оган. Кога ќе пожолти, прелијте ја со вода, зголемете ја температурата на ринглата и оставете ја водата да зоврие. Бидете сигурни дека плочата за готвење не е премногу силна за да не изгори шеќерот.

Потоа додадете уште една лажица шеќер, добро промешајте за да се соедини сè и додадете го виното. Кога ќе започне да прави пена, извадете го тенџерето во кое готвите од шпоретот, бидејќи вашиот пијалок не смее да зоврие.

Додадете зачини, добро измешајте и истурете во подебела чаша, која има рачка. Вкусот на виното можете да го промените со разни зачини. Предлози се цимет и каранфилче. Стандардно се користат за варено вино. Ако сакате да експериментирате со вкусови и ароми, пробајте пиперка и морско оревче.

Пиперката го подобрува вкусот и циркулацијата и го исфрла вишокот вода, а оревот дава посебна арома. Ако сте љубител на поблаги вкусови, можете да додадете едно стапче ванила.

Вкусот можете да го збогатите и со додавање на овошје. Препорачани се портокал, круша, јаболко, лимон, мандарина. Овошјето добро измијте го, исечете го на ленти и ставете го во виното со кора. Ако не сакате да ставите цело овошје, рендана кора од портокал или лимон ќе биде доволен за малку вкус.

Послужете го вака подготвеното вино и вкусете го додека е сè уште топло. Ништо не е потопло во студените денови од вкусното греано вино. И внимавајте да не претерате, сепак станува збор за алкохол. На здравје!