Прополисот го зајакнува имунитетот и го штити здравјето! Еве како да го направите и на кој начин е најдобро да го користите!

Прополис за имунитет можете да најдете во различни форми и производи. Екстракт од прополис, тинктура од прополис, капсули, таблети, прав, спреј за прополис, маст и крем од прополис обично се достапни во која било продавница и аптека за здрава храна.

Неговата предност е што како природен антибиотик не е штетен за човечкото тело и се смета дека микроорганизмите не можат да создадат отпорност на него.

Широко се користи во лекување на болести на ушите, усни шуплини и респираторни заболувања, како и проблеми со кожата (егзема, акни на лицето, псоријаза, габични инфекции, дерматитис), дијареја, воспаление на грлото, хемороиди, воспаление на уринарниот тракт, гастритис итн.

Откриено е дека прополисот ги има следниве својства:

  • антибактериски
  • антифунгални (делува како антифунгални на над 60 видови на габи)
  • антивирус
  • антитуморни својства (се меша во развојот на туморот)
  • антиоксиданс
  • анестетик (многу силен локален анестетик)
  • имуностимулациски својства (ја стимулира работата, односно го зајакнува имунитетот)
  • ја стимулира регенерацијата на ткивата (ги поправа оштетените ткива)

Како да направите капки од прополис?

Земете прополис во восочна состојба. Помалите парчиња се подобри за растворање, но можете да користите и поголеми грутки, алкохолот дефинитивно ќе ги раствори. Ставете сецкан прополис во стаклено шише над кое се истура алкохол во сооднос 1:2, затворете го и промешајте.

Оставете да отстои со повремено тресење за да го промешате талогот околу три недели. После овој период, исцедете ја течноста што сте ја добиле преку филтер за кафе за да се оддели од талогот.

Така добиениот филтрат треба да биде бистра течност, без честички од темно кафеава или малку црвеникава боја. Наполнете ги веќе подготвените темни шишиња со тинктура и херметички затворете ги – подготвени се за употреба. Чувајте го вашиот производ на темно и ладно место.

Прополис за воспаление на грлото и кашлица

Исто така се користел при воспаление и воспаление на грлото, па дури и при кашлање. Препорачливо е да го исплакнете грлото со капки, кои ги користите растворени во вода.

Прополисот содржи богата мешавина од витамини од групата Б и минерали, поради што се покажа како одличен лек против кашлица. Користете капки пред спиење и можете да ја смирите кашлицата.

Пред да започнете да користите капки за грло, задолжително прочитајте ги упатствата што ги добивте, бидејќи се наведува колку капки треба да се разредат во колку вода за да се исплакне грлото. Количината на капки и вода секако зависи од јачината на капките, односно од производителот. Секогаш е различно, затоа треба да го прочитате начинот на примена.

Advertisement