Прополисот е природен лек за многу заболувања и силно антибакрериско дејство

Прополисот се нарекува лек на 21-от век поради многуте позитивни ефекти што ги има врз нашето тело. Како природен антибиотик покажува антибактериско и антиинфламаторно дејство, за разлика од синтетичките антибиотици не предизвикува појава на бактериска резистенција и не ја оштетува нашата природна цревна флора.

Кремите од прополис се препорачуваат како помошно средство при третман на егзема, мозолчиња, лишаи, нанесени во тенок слој двапати на ден. Пред околу десет години, производот на пчели – прополис – беше повторно откриен (иако се користи многу подолго од тоа). Почна да зазема еднакво место на полиците во домашните аптеки со лимон, мед и разни чаеви. Така, овие нераскинливо поврзани другари кога станува збор за борба против настинка, грип и општа слабост (стрес и замор) добија уште еден вреден другар. Може да се најде во сите аптеки, како тинктура (алкохолен раствор), таблети или во продавници за здрава храна.

Оваа мешавина од восок и некои други лепливи материи им служи на пчелите за зајакнување на саќето и затворање на пукнатините. Тие ги дезинфицираат клетките во кои живеат пчелите (ова се должи на високата содржина на есенцијални масла кои ги красат својствата на антибиотиците). Затоа изгледа како смолеста маса од жолто-зелена до темно црвена боја, со текот на времето се затемнува.

Прополис за здравје

Иако има горчлив вкус, луѓето сакаат да го консумираат затоа што им припаѓа на оние со погрд вкус, но повеќе од здрави материи. Но, ако не сте љубител на тинктура, капките се раствораат во млака вода со додавање на мед или се капнуваат на самиот мед, секогаш можете да го земате во таблети кои имаат многу пријатен вкус и ги содржат сите потребни материи.

Содржината на восок е голема, како и смолите и мелемите, додека учеството на полен, танини и есенцијални масла е многу помало, но во никој случај не е занемарливо. Врз основа на овој состав, како што е случај со пчелите, тој има сличен ефект врз нас. Прополисот има антиинфламаторно и антимикробно дејство и ја стимулира регенерацијата на ткивата.Тинктурата може да се инстилира на помали исечоци секој ден и ќе заздравува побрзо, зголемувајќи го одбранбениот механизам на организмот.

Треба да се напомене дека се додава на разни креми, козметика воопшто, што може да се провери во билни аптеки. Пчеларите на „старата гарда“ препорачуваат да се чува парче прополис во устата кога грлото е воспалено, иако се тврди дека спречува алергии, луѓето кои се алергични на пчелни производи дефинитивно треба да го избегнуваат.

Некои од овие тези се клинички потврдени, но секогаш имајте на ум дека во споредба со областа (северните делови на Европа, Јужна Америка итн.) Хемискиот состав на прополисот се менува и не одговара на сите подеднакво. Држете се до проверените производители, особено од оние кои имаат сертификат за работа од надлежните институции. Друга работа што сте ја забележале благодарение на силните реклами е дека има цел во хигиената на усната шуплина, бидејќи експертите сметаат дека го намалува изгледот на кариесот благодарение на неговите антимикробни својства. Со редовна употреба на овој природен лек, ќе можете да кажете ааааа!

Лековити својства на прополисот

Настинка и грип – Прополисот го зајакнува имунитетот и долго време се користи за ублажување на овие заболувања. Пред спиење, доволно е да се подмачкува областа на градите со прополис за да се смири кашлицата.

Акни – Овој едноставен, ефикасен и природен третман е исто така исклучително ефикасен во борбата против акните. За успешни резултати, потребно е да се нанесува прополис на погодените области на кожата неколку пати на ден. Сличен ефект се постигнува со примена на мешавина од мед и прополис.

Сексуална енергија – Со векови, спортистите го користеле прополисот за да ги зголемат енергетските нивоа и издржливоста, а тоа се карактеристиките потребни за добар сексуален живот. Хроничните проблеми со простатата се резултат на акумулација на слободни радикали на кислород во спермата. Тие предизвикуваат „изгореници“ на клеточно ниво, а прополисот го олеснува ова непријатно чувство и го подобрува сексуалното задоволство.

Капките од прополис се производ создаден за човечка употреба, а најчесто се прави со помош на алкохол. Капките од прополис може да се консумираат во кое било време од годината и служат за подобрување на имунитетот, лекување на болести и разни инфекции. За редовна употреба може да се користи два пати на ден, 10 капки. Прополисот има докажано антибактериско и антиинфламаторно дејство. Се користи од античко време за лекување на многу состојби и болести, од кои некои се: воспалено грло, зајакнување на имунитетот, контрола на инфекција, третман на изгореници и рани, третман на кожни болести, заштита и регенерација на црниот дроб, одбрана од болести, намалување на ризикот од формирање на тумор.

Прополис за деца

Постојат и капки прополис без алкохол, растворени во пропилен гликол, иако неговата долготрајна употреба не се препорачува. Капките од прополис за деца се оние без алкохол. Овие капки се безбојни, така што растворот не обојува садови или облека. Тие се користат и во форма на спреј за да може полесно да се аплицираат на грлото ако детето страда од воспалено грло.

Како да направите капки од прополис

Потребни состојки за една мерка:

  • 10 гр прополис
  • 100 ml 70% алкохол
  • 1 стаклено шише или тегла

Подготовка:

Прополисот е смола со која пчелите ги премачкуваат своите кошници, рамките, со еден збор, пчелите го користат за запечатување. Како такво, не можете да го мелете или да го исецкате на кој било друг начин. Затоа, потребната количина на прополис се замрзнува, а замрзнатиот прополис полека се одделува со кршење што е можно поситно.

Истурете го иситнетиот прополис во стаклено шише или тегла, истурете алкохол и затворете го. Првите два или три дена не го допирајте, а подоцна полека протресувајте неколку пати на ден (не многу за алкохолот да не се пени) сè додека не се стопи целиот прополис. Должината на ова растворање ќе зависи од тоа колку ситно ќе го искршите прополисот.

Advertisement