Пченкарната свила е една од оние лекови што за многумина звучи како „лек на баба“. Вистина е дека пченкарната свила се користи како лек многу долго време, и не само во нашата нација. Навистина е многу корисна кај некои болести, а исто така и не остава штетни последици.

Свежата пченкарна свила содржи масно и есенцијално масло, смола, гума. Алкалоид кој има способност да ги стега крвните садови, хлорофилот, фосфорната киселина и многу калиум и манган. Консумирањето на овој чај може да ја зголеми количината на излачена урина во рок од 24 часа без штетни последици, што е важно кај оние болести каде собирањето вода има неповолно влијание врз организмот.

Чај од пченкарна свила

Овој чај ги намалува сите грчеви во бубрезите, ако го користите подолго време, тој ги раствора камењата во бубрезите и исфрла песок од бубрезите.

Со излачување на поголема количина на урина, телото ослободува вишок фосфор и протеини, што значително ги намалува ревматските проблеми. Проблемите со гихт кои се придружени со болка во зглобовите и оток на нозете се значително намалени.
Другите штетни материи ќе се излачуваат со вода, затоа редовното консумирање на овој чај ја поддржува циркулацијата, ја чисти крвта и ја олеснува работата на црниот дроб.

Припремата на овој чај е многу едноставна

Една лажичка добро исушена свила од пченка се става врз чаша топла (никогаш не зовриена) вода, се остава неколку минути и се цеди.

Земете една лажица топол и незасладен чај на секои два до три часа. Ако не ви се допаѓа вкусот, дозволено е да го поправите со лимон.

Ако вашите проблеми се сериозни, можете да пиете чај во поголеми количини, потребни ви се 25 грама пченкарна свила и еден литар вода за да подготвите чај, кој потоа можете да го пиете кога сте жедни, наместо вода.

Пченкарна свила за уринарен тракт!

Свилата од пченка помага при сите болести на уринарниот тракт, воспаление на мочниот меур, го елиминира намаленото испуштање на урина и помага при ноќно мокрење. Чајот е еден од најсилните природни диуретици. Стимулира излачување на урина и бактерии од телото, поради што е многу корисно при воспаление на мочниот меур и инфекции на уринарниот тракт.

Поради изразен диуретичен ефект, чајот од пченкарна свила може да ви помогне и кога сакате да изгубите тежина (секако со правилна диета и вежбање). Со помош на овој чај, вашето тело брзо ги исфрла сите штетни материи и вишокот вода од телото.

Лековитите својства на свилената свила им биле познати на Индијанците уште во 5000 година п.н.е., денес се смета за сојузник на здравјето на жените и соодветна форма, особено ако се појавува во форма на чај.