Овој чај е достапен за секого: лечи неплодност и многу други женски болести

Досега многу пати сме биле сведоци дека природата е скапоцено богатство, во кое се кријат решенија за разни здравствени проблеми.

Иако одредени болести бараат фармаколошка терапија, тоа не значи дека треба да ги занемарите чудесните својства на лековитите билки, а особено дека треба да ги вклучите како форма на превенција во вашите животни навики. Така, вирак или вркута (лат. Alchemilla vulgaris) е фантастичен во третманот на полицистични јајници, но исто така и на многу други заболувања карактеристични за припадничките на понежниот пол.

Моќно антиинфламаторно и антибактериско дејство!

Вирак содржи флавоноиди, органски киселини, танини, горчливи гликозиди, фитостероли, флавоноиди, салицилна киселина, сапонини, есенцијално масло и вистинско богатство на витамин Ц. Благодарение на мноштвото танини, има горчлив вкус, но му се припишува на неговото антиинфламаторно и антибактериско дејство.

Меѓу античките Германци, вирак бил високо ценетото лековито растение посветено на Фригија, божицата на природата и плодноста. За прв пат се споменува во 1485 година. во работата на лековити билки, а од 16 век е широко познат по своето лековито дејство.

Чај од вркута за неплодноста

За жал, еден од најчестите проблеми што ги мачи жените е неможноста да забременат. Вирак е најдобриот билен избор за третман на неплодност. Дејствува како одличен регулатор на хормоните, го стимулира растот на прогестерон и доведува до поредовна менструација, што е многу важно кога се обидувате да забремените.

Помага при ПМС и синдром на менопауза. Вирак е ефикасен и против миома, цисти и ендометриоза, ги ублажува менструалните проблеми, го регулира менструалниот циклус и ги ублажува симптомите на менопаузата. Исто така, е лековито растение кое го забрзува и олеснува породувањето, како и за внатрешни повреди предизвикани при породување.

Се користи и за болна и тешка менструација, бидејќи содржи танини и адстрингенси кои го нормализираат крварењето.

Имајќи предвид дека силно ја обновува и тонизира матката, како и помага при заздравување на раните, се смета за одличен лек против болести предизвикани од вирусот на хуман папилома (ХПВ). Јапонски научници открија дека состојката од вирка, агримонин, спречува појава на рак на дојка.

Ефикасно се губи тежина и помага при полицистични јајници!

Вирак е идеален и за бремени жени. Исто така, може да помогне при слаба матка и да ја заштити бремената жена од спонтан абортус со зајакнување на матката. Секоја жена која неодамна родила треба да пие чај од вирка 8-10 дена по породувањето. Исто така се препорачува за повреди по породување, за закрепнување од тешко раѓање и за релаксиран стомак.

За што друго е добар виракот?

Помага и при: крварење, убоди од инсекти, гадење и повраќање, егзема и дерматитис, воспалено грло, лесна дијареја, особено кај мали деца, гихт и ревматизам, хемороиди, чир на желудник.

Најновите научни истражувања покажуваат дека вирак спречува раст на многу видови бактерии, вклучувајќи го и стафилококот – бактерија која станала отпорна на многу антибиотици. Исто така, се смета дека Вирак има антивирусни својства.

Чај од вирак:

Истурете една лажичка вирак со чаша топла вода и оставете ја да стои пет до десет минути. Секогаш пијте во голтки од две чаши на ден.

Чај за плакнење: Сварете 30 до 50 гр исушено растение без корен во еден литар вода. Користете чај за плакнење на вагината или како клизма за проблеми со цревата.

Бања: Сварете 200 грама сув или свеж вирк во три литри вода и истурете во бања со подготвена вода. Останете во водата 10 до 20 минути пред спиење. По капењето, треба да легнете во загреан кревет. Раните и чиревите исто така може да се третираат со оваа билна бања.

Забелешка: Луѓето кои имаат проблеми со желудникот, црниот дроб или жолчката, треба да земаат вирак во помали количини.

Advertisement