Најголемите женски проблеми, целулитот и вишокот тежина може да се расчистат со само еден пијалок, што ќе го забрза метаболизмот и процесот на топење на вишокот маснотии.

Внесувањето на течности е главниот фактор во губење на тежината и решавање на целулитот особено ако внесувате течности во форма на пијалоци за детоксикација.
Пијалоците за детоксикација се одлични бидејќи нивниот ефект е брз, и многу лесно се подготвуваат во нашата кујна. Покрај тоа што помага да се исчисти телото одвнатре, а кожата веднаш ќе забележи промена, односно по детоксикација, кожата ќе биде сјајна и затегната.

Пијалок од целер

Ова е еден од најпопуларните пијалоци за детоксикација, а популарен е токму поради неговата ефикасност. Целерот е богат со растителни влакна, минерали магнезиум и фосфор, витамини К, Б и Ц. Тој е исклучително добар за здравјето, има антиинфламаторно дејство, ги штити срцето и крвните садови, бубрезите и помага во намалување на високиот крвен притисок, ја зголемува плодноста и ја враќа енергијата.

Состојки за подготовка:

  • 3 стебленца целер
  • 200 милилитри вода

Подготовка:

Пијалокот може да се направи во соковник или во цедалка. Се препорачува соковник. Ако не може да се исцеди доволно во, пијалокот може да се цеди преку газа, а потоа да се разреди со дополнителна вода. Се препорачува да се консумира секое утро на празен стомак.