Кога е мал – лечи. Кога има многу – се разделува. Оттука доаѓа и недвосмисленото име раставич – коњска опашка (Equisetum arvense) за растение со кое можеме да живееме со здрави коски и убава кожа.

Ова необично растение, кое расте на влажни ливади, покрај потоци и реки, како плевел, е едно од ретките што содржи силикон. Тоа е минерал кој е важен за здравјето на нашето сврзно ткиво, коските, кожата, косата, ноктите.

Затоа коњската опашка еден месец се пие секој ден, а потоа следува пауза од два-три месеци. Така се полнат „магацините“, па организамот ќе си земе од него секогаш кога ќе има потреба.

И тоа му треба за многуте важни функции што ги извршува. Кога болат кичмата и коските, хиропрактичар ќе препорача силиконски таблети за кои треба да се одвојат две или три илјади динари.

Чајот од коњска опашка е подобра комбинација. Полека ќе го регенерира еластичното сврзно ткиво.

Рецепт за чај
Две лажици коњско опавче прелијте ги со половина литар ладна вода. Додадете една лажичка шеќер (што помага да се извлече што повеќе силициум) и загрејте до вриење.

Кога ќе зоврие, варете уште две минути, па тргнете го од шпоретот, поклопете и оставете уште половина час. Процедете го и пијте го во текот на денот.

Овој чај се пие шест недели, потоа се прави седумдневна пауза и се повторува целата постапка.