Исфрлете го каменот во бубрезите со помош на овој рецепт: Евтина житарка го решава проблемот за 10 дена

Ви претставуваме пет намирници кои спречуваат појава на камења во бубрезите, а доколку веќе ги имате, не грижете се, имаме решение!

Секоја година, голем број луѓе бараат третман за симптомите поврзани со камења во бубрезите, и се чини дека ги има се повеќе и повеќе секоја година. Многу луѓе се запознаени со болката поврзана со камења во бубрезите, но има некои изненадувачки факти што можеби не ги знаете.

Факти за камен во бубрег
1. Калциумот не предизвикува камења во бубрезите. Во умерени количини, внесот на калциум всушност може да го спречи формирањето на камења.

2. Тоа е многу почесто отколку што мислите. Еден од 10 луѓе развива камен во бубрег за време на неговиот живот, а 85 проценти повторно го развиваат во рок од 10 години. Мажите развиваат камен во бубрезите почесто од жените.

3. Зачувајте го тој камен. Ако имате камен, зачувајте го за тестирање. Постојат различни видови на камења во бубрезите. Знаејќи каков тип на камен имавте, можете да ги прилагодите препораките за превенција според вашите индивидуални потреби.

4. Различна големина за секого. Камен во бубрег може да биде мал како зрно сол или голем како топче за голф. Се препорачуваат различни третмани за различни големини на камен.

5. Превенцијата е клучна. Промените во исхраната и лековите, доколку се наведени, се околу 90 проценти ефикасни во спречувањето на формирање на нови.

Пет намирници за спречување на камен во бубрег
Одредена храна може да го зголеми ризикот од развој на камења во бубрезите. Се охрабруваат умерени оброци додека се одржува здрава исхрана со овошје и зеленчук.

Важно е да се има предвид следната храна што може да доведе до појава на камења во бубрезите кај одредени луѓе: храна богата со натриум, газирани пијалаци, брза храна, преработено месо, одредени додатоци, црн чај, чоколадо, јагоди, спанаќ, млеко од соја, бадеми, индиски орев, соја.

Добрата вест е дека има многу ставки што можете да ги вклучите во вашата редовна исхрана за да спречите формирање на камења. Некои од тие се:

  • Вода
  • Лимон
  • Зелки
  • Интегрални житарици
  • Калциум

Рецепт за кршење на камен во бубрег
Вечерта исплакнете 1 чаша (200 гр) просо во топла вода. Истурете го просото во поголема тегла (3 литри) и прелијте 2/3 од теглата со врела зовриена вода.

Покријте, добро протресете, завиткајте со нешто топло и оставете преку ноќ. Протресете повторно наутро.Ќе забележите бела заматена течност во теглата. Истурете ја оваа течност од теглата во друг сад. Пијте во текот на денот без ограничување, во која било количина, кога сакате.

Не фрлајте го просото. Направете здрава каша и јадете ја за појадок. (1 чаша просо, 3 чаши вода, варете околу 15 минути). Вечерта, подгответе нов дел за следниот ден, по истата постапка. Овој сок треба да се пие 10-15 дена.

Резултат: по 10-15 дена, каменот ќе се стопи и ќе излезе заедно со урината, а бубрезите се чистат од песок, слуз и камења. Воспалението ќе биде елиминирано, ткивото на бубрезите и органите на уринарниот тракт ќе бидат обновени.

Advertisement