Овој десерт ни е познат уште од детството. Процесот на готвење се чинеше како магија.

Сега е време да научиме како лесно да се направи овој магичен десерт.

Подготовка на тесто за конуси со крем

Ролни од тесто од тесто може да се готват многу побрзо ако користите некои уреди. Денес ќе научиме како да создадеме удобни конуси со кои можете да формирате убави производи.

Рецепт за крем ролни

Можеби овие конуси не беа доволни за почесто да готвите вкусни колачи со крем.

Како да добиете конуси за крем?

Конуси од хартија се многу едноставни за правење. За да го направите ова, неопходно е да се пресврти лист А4 со средна густина. Земете го од аголот и внимателно свртете го. Рабовите треба да се завиткаат внатре. Ова ќе ја направи цевката подебела и ќе го поправи слободниот агол.

Втората опција е исто така направена од хартија. За да го направите ова, исечете го листот така што ќе се добие квадрат. Преклопете го косо и преклопете го на ист начин како и во претходната верзија. Запомнете да ги заковате рабовите за прицврстување.

Со цел конусите да траат подолго, можете да ги завиткате со фолија. Подготовките се направени, а сега можете да продолжите со подготовката на цевки за полнење на крем.

Состојки:

  • 500 гр тесто од квасец
  • 250 гр шеќер
  • 2 лажиче сок од лимон
  • 60 мл вода

Подготовка:

Добиеното тесто исечете го на ленти и малку завиткајте го со тркалање игла или цевки за сладок крем.

Завиткајте го тестото околу празното место во хартијата. Обидете се да бидете сигурни дека тестото не ги надминува рабовите на хартијата.

Подмачкајте ги конусите со жолчка и печете на температура од 160 степени додека не порумрнат.

Истурете половина шеќер во сад и додадете вода и сок од лимон. Ставете го садот во голем сад на оган.

Изматете четири јајца со миксер со голема брзина. Во овој процес, додадете шеќер по една лажичка за секој од нив.
Доведете го сирупот до вриење, а потоа полека истурете ги во другата смеса, продолжувајќи да ги матите со голема брзина. Таквиот крем може да се користи не само за полнење на цевки. Исто така може да се користи за украсување колачи.
Изладете ги подготвените цевки и пополнете ги со крем. Посипете шлаг со шеќер во прав. Бон апетит!

Таквите конуси се класично тесто што е совршено за секоја пригода. Ви посакуваме успешно готвење!