Чајот од овес се користи при ублажување на многу симптоми, а е неправедно запоставен во лекувањето. Само малкумина ги знаат сите негови лековити својства.

Ова ситно зрно е богато со фитостероли, супстанци кои ги чистат крвните садови и спречуваат холестеролот да се апсорбира во телото. Овесот можете да го консумирате во облик на каша, ама многу поедноставно е да сварите чај.

Овој чај е одличен за јакнење на здравјето на срцето и крвните садови и намалување на ризикот од инфаркт и мозочен удар. Овесот важи за многу моќно и благопријатно средство за јакнење на нервниот систем.

Им се препоорачува на оние кои патат од несоница, психички замор, анксионзност и депресија. Сите кои страдаат од зголемено ниво на холестеролот во крвта и од крвен притисок би требале да го вклучат овој чај во својата исхрана.

Начин на подготовка: Пет лажици овес се накиснуваат во литар студена вода; водата се загрева полека до степен на вриење. Откако ќе поврие 5 минути, се остава да се излади.

По желба, можете да го засладите со мед и да го консумирате во текот на денот наместо вода. Со овој одличен чај ќе бидете здрави во текот на целата година – ќе ги зајакнете срцето и имунитетот, ќе спречите појава на воспаленија и ќе бидете полн со енергија!