Дали знаевте дека кафето всушност може да ви помогне да бидете поубави? Еве како.

Здрава, сјајна, посилна и поздрава коса

Ако забележавте дека вашата коса изгледа досадна и дека имате честа кршење, можеби е време за третман на кафе. Третманот за коса со кафе е многу лесен за правење. Сè што треба да направите е да сварите тенџере кафе, дајте му многу време да се излади и исплакнете ја косата со неа . Имајте на ум дека темната боја на кафето може да остави дамка на вашата коса. Оваа дамка е одлична за бринетите и оние со темна коса (или оние кои сакаат да ги покријат сивите влакна), но можеби не е најдобра за русокосите и црвенокосите. Овој третман може да ја зајакне вашата коса, да помогне да расте побрзо и да ја остави да изгледа светла и сјајна.

Ве држи во форма и се чувствувате одлично

Бидејќи кафето е природно кофеинско, може да се искористи за да ви даде дополнителен поттик на енергија пред да вежбате. Кафето исто така може да го зајакне вашето расположение и да ја намали количината на болка што ја чувствувате за време или после тренинг, затоа ви овозможува да вежбате почесто и подолго време.

Здрава, сјајна кожа

Ако го барате најдобриот производ за вашата кожа, нема да мора да барате многу подалеку отколку што може вашето кафе. Со комбинирање на 1 шолја талог од кафе со 6 лажици кокосово масло и 3 лажици морска сол или шеќер, лесно можете да создадете ефикасен пилинг за вашата кожа. Користете го овој пилинг за да направите пилинг на кожата и да се ослободите од целулит, црвенило и промена на бојата и да спречите предвремено стареење. Овој пилинг од кафе исто така ќе ја отстрани подуеноста од околу очите и ќе ги затегне порите на кожата, истовремено оставајќи ви здрав природен сјај.

Не сте љубител на пилинзи за кожа?

Во ред е, исто така. Сè уште можете да добиете многу придобивки за вашата кожа само со пиење кафе.Омилена корист за кожата што доаѓа од пиење кафе е тоа што може да помогне во борбата против карциномите на кожата како малигнен меланом и карцином на базалните клетки поради високото ниво на антиоксиданти и антиинфламаторни соединенија.

Насмевнете се на фотоапаратот

Силното, црно кафе е богато со полифенол, соединение кое содржи многу антиоксидантни својства што може да помогне во борбата против бактериите што предизвикуваат плаки и да спречи појава на шуплини. Сепак ќе сакате да ги миете забите кратко време по завршувањето на утринската чаша кафеe, бидејќи е познато дека кафето остава дамки на забите ако не се измие веднаш.

Убав ум исполнет со позитивност

Покрај тоа што помага во физичката убавина, кафето може да го подобри и вашето ментално здравје. Многу студии покажаа дека кафето може да помогне во борбата против депресијата и исто така да ги подобри општите когнитивни функции како што се меморијата, будноста и целокупното расположение. Ова се должи на ослободување на допамин, невротрансмитер кој испраќа сигнали до мозокот за да ни помогне да чувствуваме среќа.

Иако не може да се негира дека кафето има многу големи здравствени придобивки, важно е да се има предвид дека сепак треба да се консумира умерено. Се препорачува возрасните да пијат не повеќе од 4 шолји кафе дневно.