Нема жена што се сонча без да има дамки на лицето. Исто така, нема жена што успеала да ги отстрани тие дамки! Сепак, ова важи за хемиска козметика, додека во природата има производи кои отстрануваат дамки.

Дамки, пеги и флеки на лицето може да се појават поради генетика, стареење или од зголемено УВ зрачење. Првото силно сонце исто така ја интензивира хиперпигментацијата, што е голем естетски проблем за многумина. Иако постојат многу хемиски препарати, за кафени и жолти дамки на кожата на лицето и телото, може да се побара помош и во природата.

Еве предлози да направите свои природни препарати, за кои се докажува дека се безбедни и ефикасни.

Лимон

Лимонот содржи антиоксиданс витамин Ц и природна киселина кои ги осветлуваат, а потоа ги обелуваат темните дамки на кожата. Нанесете сок од лимон на дамки со памук двапати во текот на денот. Сок од лимон ја избелува кожата, се нанесува три пати на ден.

Оставете го лимонот најмалку половина час, а доколку кожата не е пречувствителна, може да трае цела ноќ. Секогаш ставајте хидратантна крема по плакнење, бидејќи лимонот ја суши кожата. Терапијата со лимон трае два месеци кога може да се видат резултатите.

Лут корен – РЕН

Може да направите и отстранувач на дамки од рен. Наполнете шише со рендан корен од рен, а потоа истурете му вински оцет да кисне. Оставете го да отстои три дена, а потоа нанесете ја оваа течност неколку пати во текот на денот на пегите.

Јаболков оцет

Јаболков оцет одамна е добро познат народен лек за сите проблеми со кожата. Истурете неколку капки оцет на памукче и полека поминете преку дамките, а потоа оставете да работи околу 15 минути и длабоко исчистете ја кожата. Ако имате чувствителна кожа, можете да го разредете оцетот со малку вода или да го измешате со маслиново масло за разредување на оцетната киселина. Ако има пецкање или црвенило, не грижете се, ова се само минливи реакции.

Јогурт

Јогуртот содржи млечна киселина, која има ефект на белење на кожата, а покрај тоа ја храни. Богат е со витамини Б5 и Б12, кои придонесуваат за осветлување и намалување на темните дамки, а витаминот Б2 придонесува за обновување и раст на нови здрави клетки. Два пати на ден, ставајте тенок слој јогурт на дамките и оставете 20 минути, а потоа исплакнете.

Компири двапати на ден

Исечете сурови компири и масирајте го лицето десет минути двапати на ден.

Лист од магдонос

Листот од магдонос се смета за едно од најмоќните растенија во отстранување на пегите и дамките: ја избелува кожата, ги отстранува црвенилата и брчките, но исто така придонесува за создавање на колагенски влакна. Истурете околу 30 грама свежи листови од магдонос со два децилитри вода, ставете на шпорет и оставете да зоврие.

Брзо отстранете ја, покријте ја и кога ќе се олади, додадете капка лимон или јаболков оцет. Истурете малку од оваа течност на памукче и исчистете го лицето. Повторете неколку пати на ден, секогаш наутро и навечер. Магдоносот ги отстранува дамките, брчките и црвенилото, придонесува за формирање на колаген.

Чувар на куќата

Измелете неколку лисја од домашното растение и измешајте со малку мед. Нанесете рамномерно на лицето и оставете да делува половина час, а потоа исплакнете.

Бел слез

Благодарение на лековитата слуз, бел слез е многу ефикасен при хиперпигментација. Направете чај: ставете четири грста цвеќиња од бел слез во еден литар вода и варете додека не испари половина од водата. Оставете го да отстои најмалку два часа, а потоа користете го чајот како лосион и нанесете го на местата на кожата погодена од дамки.