Кога порите ќе се затнат поради прекумерно лачење на лојните жлезди, се јавува оксидација на себум, масло и друга нечистотија, а на кожата се формираат црни точки или митисери.

Митисери може да се појават во секое време, претежно на лицето, особено во областа околу носот. За да ги отстраните црните точки, потребно е да го одржувате лицето чисто секој ден (измијте се и задолжително извадете ја шминката пред спиење). Постојат многу козметички производи што можете да ги користите за отстранување на митисери. Можете исто така да направите разни маски на природна основа во вашата куќа за да ги елиминирате црните точки, кои се многу ефикасни.

Многу е важно да се знае дека не е во ред да се стискаат митисерите, бидејќи тоа ќе ја повреди кожата и ќе ја влоши ситуацијата уште повеќе.

Трикови за отстранување на митисери

Трик 1 – Маска од јогурт, краставица и јаглика

Во блендер изматете две лажици јогурт, половина краставица и неколку лисја од јаглика. Мешајте додека не се добие хомогена маса. Нанесете го на лицето и оставете го 15 минути. Исплакнете со млака вода.

Трик 2 – водена пареа

Сварете вода во тенџере, и кога ќе се собере многу пареа, доведете го лицето доволно близу до пареата, но внимавајте да не се изгорите. Нека лицето биде изложено на пареа неколку минути. Поради топлината на водената пареа, кожата и порите ќе се прошират, така што ќе можете лесно да ги отстраните митисерите.

Трик 3 – Маска од желатин и млеко

Истурете лажица млако млеко и лажица желатин во садот. Мешајте додека не добиете кремаста смеса. Нанесете со четка на местата каде што ви се црните точки. Оставете го да делува 10 минути, а потоа отстранете го со рацете, бидејќи маската ќе биде како гел.

Трик 4 – маска од лимон

Измешајте мала количина сок од лимон, бадемово масло и глицерин. Нанесете на лицето секоја вечер, откако ќе ја отстраните шминката. Потоа исплакнете со млака вода.

Трик 5 – Пилинг од мед и цимет

Измешајте 4 лажички природен мед и лажичка цимет. Добро промешајте, и добиената мешавина нанесете ја на лицето секоја вечер пред спиење 2 недели. Оставете ја оваа смеса да стои на лицето до утрото, а потоа исплакнете ја со млака вода.

Трик 6 – маска од овесна каша

Измешајте 1 чаша овесна каша и половина чаша млака вода, и мешајте додека не добиете хомогена маса. Нанесете го на лицето и оставете го да отстои додека не се исуши целосно. Исплакнете со млака вода. Овесна каша може да добиете со мелење овесна каша во мелница за ореви.

Трик 7 – маска од јаболко

За оваа маска, ви треба едно јаболко што ќе го излупите, исечете на половина и исчистете од семето, и една лажица сок од лимон. Изматете ги состојките во мешалка, нанесете на целото лице и по 10 минути исплакнете со млака вода.