Доктор советува како да пиете пиво а да не се здебелите

Докторот Емир Солаковиќ даде совет вреден злато за тоа како да пиете пиво и истовремено да не се здебелите. Имено, пивото не треба да се пие помеѓу два оброка и никогаш на празен стомак.

“Не пиете пиво помеѓу оброците и никогаш на празен стомак. Пивото треба да се пие многу малку, бидејќи содржи не само алкохол, туку и малтоза, јаглени хидрати со многу висок гликемиски индекс (ГИ) од 110! “пишува на официјалната страница на Фејсбук на д-р Солаковиќ.

“Кога пиете пиво помеѓу оброците или пред да јадете закуска што содржи протеини и маснотии, тоа предизвикува дебелина, особено околу стомакот. Ако не можете да се откажете од пивото, можете да пиете 1 дл пред крајот на секој главен оброк (ручек или вечера), но обид да изгубите тежина ќе биде многу поуспешно ако можете да се откажете од пивото “, се вели во објавата.

Исто така, она што треба да се запомни е дека пивото има многу повеќе шеќер, кој лесно се претвора во магацини со маснотии, како и фактот дека можете да пиете 0,33 литри пиво со храна по главен оброк, без да добиете тежина.

Advertisement