Ова е еден од најпопуларните рецепти во алтернативната медицина. Куркума, бибер, млеко и мед – се добитна комбинација оваа зима.

Златното млеко русинките го користат со години како магичен пијалок за вечна убавина.

Подоцна беше откриено дека им помага на луѓето со болки во грбот. Исто така, се покажа дека многу добро се чисти дебелото црево.

Медот и биберот исто така се фантастични за белите дробови, а за тоа придонесува и куркумата.

Рецепт за златно млеко

Измешајте чаша куркума со половина лажичка мелен пипер и 0,5 чаши вода. Гответе ја смесата до десет минути на пониска температура.

Пијте една чаша „златно млеко“ секое утро.

Ставете лажичка од подготвената паста во чаша млеко. Гответе една минута или две, а потоа тргнете го од оган и оставете малку да се излади. Во пијалокот додадете лажичка масло и малку мед.