Напитокот направен од свежо овошје и зеленчук, кој е наречен „smoothie“ е нешто најздраво што можете да си го дадете во летните денови.

Иако сите комбинации на овошје и зеленчук се добри за здравјето и губењето на килограмите, ова е една од најдобрите рецепти. Овој розов напиток содржи многу малку калории, а дава чувство на ситост.

Здраво е да го консумирате бидејќи ги чисти бубрезите, го намалува крвниот притисок, го регулира шеќерот во крвта, а исто така помага и при губењето на килограмите.

Состојки:

  • Половина шолја сецкана свежа краставица
  • Лажица мед
  • Лажица сок од лимон или лимета
  • Две шолји сецкана лубеница

Подготовка: Измијте ги состојките, олупете ги и извадете им ги семките. Парчињата краставица ставете ги во блендер, потоа додадете го сокот од лимон и медот, а на крај лубеницата. Мешајте добро додека да се изедначи смесата. Можете да додадете и неколку коцки мраз.