Оваа билка е дар од Бога: Намалува ризик од Алвхајмерова болест, спречува прерано стареење на кожата, го забрзува метаболизмот

Ако веќе не сте, задолжително вклучете го ова растение во вашата исхрана. Кокосот е растение кое има неверојатни лековити својства. Целото овошје може да се користи, а многумина не се свесни за што е добро.

Кокосовата вода е полна со здравствени придобивки благодарение на електролитите, антиоксидантите и витаминот Ц. Но, кокосовиот плод е нешто посебно: служи како кремаста веганска замена за билни десерти и млечни производи како сладолед и јогурт. Поради овие причини, треба да размислите почесто да користите кокос:

Борец против воспаленија Како дел од здравата исхрана, кокосот покажува антиоксидантна активност поради неговата содржина на полифенол. Девственото кокосово масло е богат извор на фенолни соединенија, како што се кофеинска киселина, ферулна киселина и многу повеќе.

Бидејќи овие полифеноли имаат антиоксидантни својства, тие можат да помогнат да се компензираат оксидативните слободни радикали кои можат да доведат до воспаление. Препорачуваме да барате свеж, непреработен, суров кокос и/или кокосово масло за да добиете најмногу антиоксидантни, антиинфламаторни придобивки.

Одлично е за здравјето на цревата Јадењето кокос е одлично за здравјето на цревата бидејќи содржи значителна количина на растителни влакна, што му помага на вашиот микробиом да напредува обезбедувајќи храна за вашите добри цревни бактерии.

Кокосот, исто така, има релативно висока содржина на маснотии, што му помага на вашето тело да ги апсорбира витамините Д, Е, А и К растворливи во масти. Ова е важно затоа што витамините Д и К можат да бидат поврзани со поразновиден, а со тоа и поотпорен цревен микробиом.

Посилен микробиом на цревата значи подобро варење, имунитет и целокупно здравје. Наутро, обидете се да додадете неколку лажици сецкан кокос во овесната каша или јогуртот за да ги искористите овие придобивки.

Ја обновува оштетената кожа Кокосот може да биде многу корисен за кожата, особено во форма на кокосово масло. Ладно цеденото кокосово масло помага во смирување на воспалението и црвенилото на кожата, ги компензира нивоата на влага, па дури и помага при побрзо заздравување на раните.

Бидејќи кокосовото масло има значителна количина маснотии, тоа исто така ќе му помогне на вашето тело да ги апсорбира витамините Е и А, кои се и антиоксиданси кои ја штитат и обновуваат кожата.

Има корисен ефект врз работата на мозокот Една од примарните карактеристики на Алцхајмеровата болест е намалена способност на мозокот да користи гликоза како гориво, што може да започне околу 10-15 години пред дијагнозата. Кога мозокот не може да користи гликоза (примарен извор на гориво), може да користи кетонски тела како алтернативен извор на гориво.

Кокосовото масло е богато со претходници на кетонски тела. Затоа, се смета дека кокосовото масло има корист од когнитивното здравје како дел од целокупната здрава исхрана преку обезбедување алтернативен извор на енергија на мозокот.

Advertisement