Сите ние се обидуваме да консумираме здрава и правилна храна, но честопати не сме ни свесни за тоа колку многу може да влијае истата врз нашето тело и колку може да придонесе за нашето здравје.

Кога станува збор за куркума – сите знаеме за неверојатните придобивки од овој чудесен зачин, Она што е исто така важно е дека е достапен за сите. Освен фактот дека куркумата е една од најкорисните зачини, која ги зајакнува крвните садови и го доведува организамот во одлична форма, таа исто така има моќно антиинфламаторно, антиоксидативно и подмладувачко својство.

Главната состојка одговорна за сето ова е куркуминот. Благодарение на тоа, водата со куркума е еден од најздравите пијалоци, кога често се нарекува еликсир на здравјето.

Златен напиток за здраво тело и витка линија

Потребни состојки

  • Половина кафена лажица куркума
  • 1 шолја топла вода или топло млеко (по ваш избор)

Начин на подготовка и употреба

Додадете ја куркумата во шолјата со вода или млеко и добро измешајте ги состојките. Неопходно е напитокот да го консумирате во првата половина од денот, односно пред или после појадокот.

По ваша желба може да додадете прстофат лут мелен црвен пипер или пак малку мед и лимон, што дополнително ќе ги зајакне моќните и чудесни својства на смесата.

Редовно пијте го златниот напиток 2 недели, а потоа направете пауза од 2 недели.

Придобивки од златниот напиток

  • Значително го подобрува варењето на храната и го забрзува метаболизмот.
  • Го штити црниот дроб и ги регенерира оштетени клетки.
  • Ги ублажува симптомите на артритис.
  • Го намалува отокот и ја олеснува болката подобро од некои лекарства.
  • Превенција од рак. Познато е дека карциномот напредува најдобро во кисели средини, а куркумата го алкализира организмот, со што се заштитува вашето здравје.
  • Има позитивен ефект врз здравјето на луѓето со дијабетес

Важно: Иако куркумата е позната како природен антибиотик, сепак пред да започнете со консумирање на напитоко, консултирајте се со вашиот лекар.