Заборавен рецепт за магична маст за проширени вени

Понекогаш наједноставните рецепти на достапни и ефтини состојки имаат многу посилен ефект на лекување отколку скапите фармацевтски производи.

Се разбира, ниту еден природен рецепт не ја откажува посетата на лекар или неговите препораки. Случаите можат да бидат какви било, а понекогаш одложувањето е опасно по живот.

Но, ако сè не е толку страшно, зошто да не се обидете да ги користите рецептите на нашите баби. Тие немаа аптеки во селата, но живееја подолго и беа поздрави од нас.

„Вчера ми се јави една пријателка и ми кажа за мастата – чудо што ги лекуваше нејзините нозе! Имаше проширени вени, а неодамна имаше дури и рани на нозете и темни дамки. Хирурзите рекоа дека мора да и направат операцијата, во спротивно таа нема да може сама да се справи! И тоа и помогна: “

За подготовка на маста ви треба:

  • маст
  • сок од алое
  • мед
  • маст од вишни и ихтиол
  • домашен течен сапун
  • сок од кромид

Измешајте 1 лажица од сите состојки во мало тенџере и мешајќи, загревајте скоро до вриење, но не дозволувајте да зоврие! Потоа изладете, нанесете ја мастата на нозете и завиткајте ги во чиста крпа.

Бидете со овој завој цел ден, и оставете го за ноќта. Потоа ставете нов завој со нова доза маст. Направете го ова додека не заврши мастата.

Кога тоа ќе се случи, вашите нозе ќе бидат чисти!

Advertisement