СТАР РЕЦЕПТ КОЈ ГИ СМИРУВА НЕРВИТЕ: Доктор Перишиќ го препорачува бидејќи ГО РЕГУЛИРА ВАРЕЊЕТО, а потребни ви се само 3 состојки

Доктор Воислав Перишиќ, кој промовира здрава исхрана и која особено позитивно влијае на зајакнувањето на имунолошкиот систем. Така тој со гледачите на утринската програма на ТВ Прва сподели рецепт за древен пијалок кој има бројни придобивки за нашето тело.

Ориенталниот пијалок, стар повеќе од илјада години, со децении е една од главните понуди на белградските слаткарници. Денес сè помалку се прави, се нарачува и се пие, а во време кога се закануваат вируси, „Боза“ со својот витамински состав, освен што оживува, го штити организмот и имунолошкиот систем.

Некогаш се зборуваше дека човек кој ништо не разбира е „Бистар к’о Боза!“, пијалок што кога ќе се истури во чаша ја заматува чашата со својата густина и жолтеникава боја. Со боза полна со витамини Б и Ц, пораснаа генерации.

Сварете пет литри вода со 500 грама пченкарно брашно, една коцка свеж или кесичка сув квасец и 200 грама шеќер“, објасни гастроентерологот. „Велат дека ви требаат 400, но не ви требаат повеќе од 200. Карамелизирајте го малку шеќерот за да и даде боја на бозата, па сварете ја и изладете ја.

Оставете да отстои неколку дена во ладна шпајз или фрижидер, најдобро е после петти ден. Потоа почнува ферментацијата, пијте ја дури тогаш, после почнува да кисел повеќе поради ферментацијата. Боза може да остане во фрижидер вкупно десет дена“, рече тој.

Популарниот д-р Воја нагласи дека бозата содржи витамини од групата Б, кои се одлични за нервниот систем, па добрата „работа“ на нервите ќе биде првата придобивка. Исто така, бидејќи во бозата има квасец, а изобилува со пробиотски квасци кои ја поддржуваат цревната флора, овој напиток е идеален за варење.

Боза е направен за прв пат во Турција во 900 година. До 16 век се пиело во неограничени количини. Кога го измислиле алкохолниот „Боз од Татар“, султанот Селим Втори вовел забрана, а во 17 век султанот Мехмед Четврти ги забранил сите алкохолни пијалоци.

Ги затворил сите продавници во кои се продавал овој пијалок, а само во Истанбул тогаш имало околу 300 продавници за боза.

Advertisement