Потопете ги нозете во оцет и ќе видите како исчезнуваат сите болести

Иако употребата на бел оцет е обилна, тој има дури и повеќе намени. Неговите бројни придобивки вклучуваат сè, од олеснување на симптомите на настинки до ослободување од икање. Многу луѓе денес си помагаат во здравствените проблеми како висок холестерол, проблеми со срцето, рак, дијабетес и многу повеќе.

Јаболковиот оцет може да помогне и за намалување на болката и да ги убие габите. Ставете ги нозете во сад со оцет во период од 10 до 30 минути. Тој поседува само 3 калории во една лажица.

Во оцетот нема многу минерали или витамини, но поседува мала количина на калиум. Исто така, поседува и некои антиоксиданти и амино киселини. Тој може да помогне во убивање на патогени, вклучувајќи штетни бактерии.

Тој традиционално се користи за дезинфекција и чистење, лекување на инфекции на увото, брадавици, вошки и габи на нокти. Затоа препорачливо да се потопуваат нозете околу четириесет и пет минути во мешавината, а добра идеја е да се меша оцет со топла вода.

Доброто натопување на нозете може да биде релаксирачки начин да се заврши денот, а ќе бидете изненадени од резултатите. Опуштете ги вашите уморни прсти во топлата бања на крајот од денот за да ги лечите и чистите нозете. Со него ќе ја исушите мртвата кожа. Исто така може да ги елиминирате сите бактерии, микроби и габи од нозете.

Еве како да се подготви:
Наполнете сад со вода. Загрејте ја водата додека не биде млака. Избегнете го прегревањето. Следно, истурете ја водата во голем сад. Додајте еднаква количина на бел оцет. Промешајте и впијте ги нозете. Можете да додадете некои есенцијални масла или ароматични билки на неа.

Можете да го користите маслото од лаванда, бидејќи може да го подобри мирисот на нозете и да го подобри квалитетот на спиењето.

Advertisement