Овој полски рецепт за крем торта потекнува од Карпатите и е познат како торта карпатка. Се подготвува за 30 минути, а вкусот останува незаборавен. Мора да ја пробате!

Оваа торта го заслужува целото внимание што планирате да го посветите за да ја направите како треба.

 

Состојки за тесто:

 • вода – 100 мл
 • свежо млеко – 100 мл
 • брашно – 140 гр
 • јајца – 4 броја
 • путер – 80 гр
 • сол – 1/2 лажичка

Потребни состојки за подготовка на кремот:

 • свежо млеко – 150 мл + 500 мл
 • јајца – 2 броја
 • шеќер – 200 гр
 • путер – 250 гр
 • скроб – 3 лажици
 • ванила
 • шеќер во прав – за попрскување
  * мерни единици

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

Во еден соодветен сад за готвење ставете вода, млеко, сол и путер. Ставете го на оган и мешајте повремено, се додека не зоврие смесата. Кога смесата ќе зоврие, додајте го и брашното и измешајте го со поголема брзина, додека смесата да се згусне и не се формира мазно зготвено тесто. Оставете го тестото да се излади.

По кратко време додадете ги јајцата во изладеното тесто, мешајте додека тестото не ги соедини.

Поделете ја смесата на два дела. Ставете хартија за печење во плехчето за торта (по можност со подвижен прстен). Посипете еден дел од тестото и распределете го убаво, но не го израмнувајте! Печете во рерна на 180 степени, се до златно жолта боја. Направете ја и другата кора на ист начин.

Кремот направете го со матење на јајцата со шеќер, додавајќи скроб, растворен во 150 мл млеко. Остатокот од млекото загрејте го и во него додадете ја оваа смеса. Гответе на тивок оган и мешајте постојано додека не добиете кремаста смеса. На крај додадете ја ванилата.

Изладете го добиениот крем.

Добро растопете го путерот додека не добиете мек крем. Додавајте лажица по лажица од веќе подготвената крема и мешајте со миксер додека не се добие хомогена смеса.

Ставете го прстенот за торти што се движи, во соодветна тава, поставете ги ѕидовите со хартија за печење. Ставете ја првата кора, истурете го кремот, израмнете, па ставете ја и втората кора.

Оставете ја вака направената торта да се стегне 2-3 часа. И на крај готовата торта посипете ја со шеќер во прав.