Познатиот доктор отри: За жената да биде здрава и слаба секое утро треба да го пие ова

Д-р Емир Солаковиќ советува што според него е најдобар појадок за жени, а кој за мажи.

-Јас се будам околу пет и пол, доволно ми се 6 часа за да се наспијам. Луѓето кои спијат подолго од 6 часа имаат некој проблем. Не е нормално да спиете подолго од 6 часа. Телото се буди по 6 до 7 часа, ако функционира нормално.

Ако не можете да спиете, нешто се случува: или напорно работите, или сте под стрес или имате некоја болест. Луѓето кои се дебели се пациенти. Оние што се дебели се со поголема веројатност да се разболат.

Никогаш не сум видел дебел човек како доручкува. Тој го прескокнува доручекот. Секогаш нешто грицка, нешто нездраво. Кога јаде, јаде како да уфрла во пештера. Се движи само од автомобил до дома. Јаде многу, а нема физичка активност и доаѓа до зголемување на телесната тежина.

Идеален појадок за жена е: Штом ќе стане наутро, да испие каков било чај. Ги мие оние токсини што се собираат преку ноќ. Потоа земете јајца. За жените, идеален појадок се пржени јајца со 3 белки од јајца и едно цело јајце. Тоа се 10 грама протеини.

А за мажите: пржени јајца од 5 белка и едно цело јајце. Масти мора да се внесат оти тоа е неопходно за организмот. Ако сакате здрави маснотии, слободно испрскајте малку маслиново масло и на тоа пржени јајца. Нашата кожа, веѓите, косата, ноктите се направени од овие протеини. И тоа без леб. Јадете го ова секој ден.

На вашиот мозок му е потребен шеќер за да се храни, но кој? Ви препорачувам да готвите овес и да додадете неколку коцки темно чоколадо, па ставете малку суви сливи. За овој појадок организмот ќе ви каже: Благодарам што ми го даде ова.

Телото сака овес затоа што е единствената супстанција од сите видови храна која има иста супстанција како мајчиното млеко. Не јадете снегулки, тоа е ѓубре. Тоа е самиот шеќер. Гответе чист овес или овес како пченица што ја готвите.

После тоа, можете комотно да пиете црно кафе без шеќер и тоа ќе ви ги испразни цревата. Само тогаш сте подготвени за работата. Ќе можете да работите 6 часа без никакви проблеми. Вашето тело треба да функционира добро.

И, ако јадете кифла, тоа е исто како да сте јаделе шеќер. Телото нема да знае дека сте изеле кифла, тој тоа го вари како шеќер. Колку е побел лебот, толку е поголемо ѓубре. Леб со семиња е добар и здрав, но вистински црн леб. Без боја и додатоци. Но, најмногу 2 парчиња. Белиот леб нема ништо што ви треба!

Advertisement