Народен лек стар 4 века, нема што не лекува: Моќна мешавина која ќе направи чуда за вашето здравје

Овој рецепт датира од XVII век и вешто е криен од јавноста, бидејќи претставува голема закана за фармацевската индустрија.

Боровниците можат да ја омекнат вашата кожа, па дури спречуваат и рак. Тие го зајакнуваат имунитетот. Имено, боровниците имаат повеќе антиоксиданси од било кое друго свежо овошје или зеленчук тестирани до денес. Нејзиното големо влијание доаѓа од пигментот кој е одговорен за темната боја. Тие се одлични за видот и за здраво срце.

Го намалува шеќерот во крвта, за дебелото црево, заборавање, слабо паметење, чистење глисти, а ги топи мастите на стомакот. Помага кај запек.

Чаша од свежи боровници содржи околу четири грама влакна. Растворливите влакната кои ги има во борвницата можат да апсорбираат 11-16 пати од сопствената тежина во вода и со тоа ја забрзува работата на цревата

Боровниците имаат голема количина на манган, кој игра голема улога во развој на коските. Од друга страна бобинки од смрека имаат необичен вкус и најмногу се користата како зачин во европската и индиската кујна.

Овие бобинки во стара грција се користеле како лек, а нивните здравствени предности се познати и днеска. Еден од најкорисните состојки кај смреката е 4-терпентин, кој помага во намалување на нивото на уринараната киселина, го подобрува дигестивниот систем и го намалува ризикот од вируси.

Рецепт:

  • ½ килограм свежа боровница (може и замрзнати)
  • ½ килограм бобинки од смрека (црна смрека како блин, клека)
  • 1 литар црвено домашно вино
  • ½ литар домашна ракија
  • 3 лажици мед
  • 3 лажици шеќер

Подготовка:

Добро измиени боровницата и бобинките од смрека се ставаат во голема тегла, залеани со вино отстојуваат 48 часа. Потоа се додава ракија, мед и шеќер кои добро се мешаат и се остава да стои седум дена, со што е подготвено за користење.

Се консумира четири лажицо наутро и навечер. При секое конзумирање се зема по неколку зрна од плодовите, се џвакаат и се голтаат. Се конзумира три дена, потоа се паузира два дена. Постапката се повторув се додека не се испие целата доза.

По потреба можете да подготвите уште една доза доколку тегобите не исчезнат.

Advertisement