Овој чај е добар за настинки и кога чувствуваме дека ни е многу студено.

Чувствувате гребење во грлото, ве боли или пак ви е отечено, имате чувство како да имате рана во грлото, болката ќе престане откако ќе го испиете овoj феноменален природен напиток:

Потребни состојки:

  • 1 лимон (исцеден)
  • 250 мл врела вода
  • 1 голема лажица мед
  • Малку рендан корен од ѓумбир

Постапка:
Измешајте во шолја или чаша сок од исцеден лимон, ситно изрендан ѓумбир, 1 голема лажица мед, па додадете зовриена вода.

Сето брзо измешајте го и веднаш испијте го, не чекајте да излади!