Маслото од јојоба е супер ѕвезда во нега на кожата. Тоа не е случајно. Може да се користи како навлажнувачки крем, за поголем сјај на косата, отстранување на шминка, миење на лице, омекнувач за груба кожа, мелем за усни и за ублажување на изгореници од сонце.

Што е масло од јојоба?

Маслото од јојоба е течност што се произведува од семето на растението Simmondsia chinensis (јојоба) и всушност е восок, но се екстрахира како масло. Познат е по својата долгорочна стабилност и силна отпорност на високи температури. Маслото од јојоба обично се наоѓа мешано со лосиони за тело, навлажнувачи, шампони и регенератори. Самото масло може да се користи и на кожата, косата и кутикулите.

Кои се придобивките од маслото од јојоба за лицето и телото?

Маслото е нежно, но длабоко хидрантно и полно со хранливи материи, витамини и минерали кои се важни за здравјето на кожата.

Ја навлажнува сувата кожа.

Причината зошто маслото од јојоба е толку моќен навлажнувачки крем се должи на неговата способност да делува исто како природните масла на нашата кожа, велат дерматолозите. Поради оваа способност ги балансира маслата на организмот. Препорака е да се нанесува по чистење на лицето и туширање за да може целосно да се апсорбира.

Ние исто така можеме да го мешаме со капка од вашата омилена хидратантна крема за дополнително зајакнување на хидратацијата. Сепак, важно е хидратантна крема да се базира на масло или омекнувач, бидејќи јојоба нема да се меша добро со формулите базирани на вода.

Омекнува груба кожа.

Маслото од јојоба помага да се омекне и смири сувата кожа на рацете. Сè што треба да направите е да нанесете неколку капки на погодените области и да масирате неколку минути.

Негува и лечи суви усни.

Без разлика дали се користи во мелем за усни или се користи самостојно, маслото од јојоба може да ги смири сувите, испукани усни благодарение на неговите негување витамини и минерали. Се апсорбира многу лесно, така што не остава мрсни остатоци на усните. Добро е да се нанесува пред спиење.

Може да олесни изгореници.

Витаминот Е е моќен антиоксиданс кој помага да се намали воспалението и да се забрза регенерацијата на клетките и во телото и во кожата, што го прави маслото од јојоба одлично за лекување на изгореници.

Има антибактериски својства.

Маслото ги намалува акните со контролирање на производството на себум и спречување на развој на бактерии. Има голема количина на јод, кој се бори против растот на бактериите, додаваат експертите.

Избледува фини линии и брчки.

Со витамин Б комплекс, кој се бори против слободните радикали и го поправа оштетувањето на клетките и витамин Е, кој помага да се забрза регенерацијата на клетките, маслото од јојоба е одлична состојка за анти-стареење. За да има ефект, се нанесува наутро на чиста и свежа кожа.