Не верував дека вакво нешто ќе се случи, но сакав тиква и инсистирав да ја консумирам секој ден, во рок од 20 дена.

Од неодамна навистина ми се допаѓа вкусот на тиква. Последниот месец ја користам постојано во моите оброци. И тогаш пред неколку недели ги прочитав огромните здравствени придобивки од тиквата. Се чини дека е полна со витамини и минерали кои ја обновуваат секоја клетка во телото.

И поради тоа, решив да спроведам експеримент: Јадам тиква 20 дена, секој ден. Но никогаш не сонував дека првите позитивни резултати ќе дојдат толку брзо. Еве што се случи: Деновиве подготвував тиква за вечера на најразлични начини, приготвена со лупење, сечење на коцки и печење во рерна.

Придобивки од консумирање тиква 20 дена, секој ден:

  • Се ослободив од 3 килограми кои секогаш беа „вишок“ за мене. Тоа е затоа што тиквата содржи голема количина на растителни влакна, кои го заситуваат организмот и долго го имате тоа прекрасно чувство на исполнетост во стомакот. Самата тиква е малку калорична, па таквата вечера не ја расипува фигурата.
  • Кожата на лицето беше затегната и блескаше. Тиквата очигледно придонесе за тоа, што го чисти организмот од токсини и разни токсини, а нашето лице само рефлектира што се случува во нашето тело.
  • Моето варење се подобри, што значи дека столицата ми се врати во нормала. Во минатото, овие проблеми често ми пречеа, но се чини дека тиквата го реши.
  • Тиквата се чини дека го подобри и мојот вид. Бидејќи работам на компјутер, имам проблеми со „заматеноста“ на видот. Но, бидејќи јадев тиква, не ги чувствував тие проблеми.

Овие причини беа доволни за да одлучам дека ќе продолжам да јадам тиква што почесто.

Во продолжение, со задоволство сакам да споделам со вас неколку рецепти од тиква:

Супа од тиква

Потребно ви е: 1 кромид, 2 чешниња лук, 1 морков, 1 компир, половина килограм излупена тиква, вода, зачини.

Подготовка: Пропржете кромид и лук на малку масло и додадете друг зеленчук. Истурете вода и оставете да се готви околу половина час. Потоа измешајте го зеленчукот со блендер, претворајќи го во пире. Додадете зачини и послужете!

Рижото од тиква

Потребно е: 1 чаша ориз, 1 чаша излупена тиква, 2 чаши пилешка супа (или вода), 1 мал кромид, 1 чешне лук, 1 голем морков на коцки, 1 чаша слатка пченка; 2 лажици маслиново масло; малку сол, бибер, куркума.

Подготовка: На масло пропржете го кромидот и лукот, а потоа додадете морков, тиква и слатка пченка. Додадете малку вода и динстајте. Потоа додадете ориз и зачини. Промешајте и истурете пилешка супа или вода и оставете го малку да зоврие. По околу 10 минути, тргнете го од оган. Послужете!

Шпагети со тиква

Потребно е: пар лисја од жалфија, половина килограм излупена тиква, 2 чешниња лук, малку сол, бибер, куркума, вода, масло и шпагети.

Подготовка: Пржете го лукот на масло и додадете тиква исечкана на коцки. Потоа додадете малку лук. Истурете вода и оставете ја тиквата да се готви околу 20 минути. Кога ќе се свари, додадете зачини на неа и направете пире од него.

Потоа сварете ги шпагетите и додајте им го сосот од тиква. Уживајте!