Ова лековито слатко се споменува во Хомеровата Илијада. Неверојатниот вкус е и лековит. Оваа супер моќна мешавина се состои од само две состојки.

Кога јадете лажица од оваа смеса, ќе внесете цинк, железо, влакна, магнезиум, калциум, бакар и бројни витамини, особено оние од групата Б, а ова се скоро сите клучни состојки неопходни за организмот.

Според истражувањето, оваа комбинација на природни состојки е ефикасна во регулирањето на мастите во крвта, особено ЛДЛ и ХДЛ холестеролот.

Покрај тоа што ја елиминира аритмијата, високиот крвен притисок, оваа мешавина ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфата, што дава дополнителна енергија по напорна работа.

Студијата покажува дека редовната употреба на оваа мешавина може да ги реши проблемите со хроничен замор, анксиозност и депресија. Една лажица од овој лек го обновува телото

Научна студија објавена во стручни списанија тврди дека оваа мешавина ја намалува депресијата, атеросклерозата, мултиплекс склерозата и високиот крвен притисок.

Содржи дури 182 елементи кои се корисни за здравјето на организмот, а особено има голема концентрација на антиоксиданти кои спречуваат развој на рак и други сериозни болести.

Оригинален рецепт:

  • 300 грама тахини
  • 300 грама природен мед

Подготовка:

Измешајте тахини и мед во сад, а може да додадете и сецкани ореви, бадеми, ф’стаци или лешници. Ставете ја смесата во тегла и чувајте ја во фрижидер.

Консумирајте 1 до 2 лажички од оваа смеса секој ден, а на децата им е дозволено да земаат по 1 лажичка секое утро.