Билка која ги чисти белите дробови и ги отстранува вирусите – експертите велат дека доволно е само еден грам дневно

Антибактериските и антивирусните својства на ова растение се неверојатни. Мечкин лук е едно од моќните диви растенија што го обновува телото од глава до пети.

Содржи изобилство на есенцијални масла, вредни минерали, соли, шеќер, витамин Ц, каротин, протеини, масти и алицин. Ако триете кој било дел од растението помеѓу прстите, ќе го почувствувате карактеристичниот мирис на лукот.

Но, кога ќе го гризнете листот, неговиот главен состав, алин, под дејство на кислород, се претвора во алицин, кој го „гали“ кардиоваскуларниот систем и помага да ги задржите крвните садови млади и еластични, истовремено спречувајќи крв да се лепи на крвните садови.

Покрај чистење на телото од токсини, има антибактериски и антивирусни ефекти. Експертите велат дека доволно е само еден грам дневно за да се поттикне циркулацијата и крвта да тече нормално низ вените. Хематомите и раните со бавно заздравување брзо се лекуваат ако се лекуваат со свеж мечкин лук, а бањите со лисјата од оваа билка ја смируваат иритираната кожа, егзема и дерматитис.

Есенцијални капки
Ситно исецкајте ги листовите и белиот дел и наполнете едно шише. Ставете домашна ракија со јачина од 38-40%. Чувајте го шишето две недели на сонце или некаде на топло и со извор на светлина. Процедете и пијте од 14 до 15 капки дневно со малку вода. Овие капки го регулираат крвниот притисок и го чистат крвотокот.

Вино за смирување на кашлица
Варете неколку парчиња ситно сецкани лисја во четвртина литар бело вино. Засладувајте го со мед или сируп и пијте полека во текот на денот, голтка по голтка.

Сируп за силен имунитет
Двесте грама ситно исецкајте и истурете литар ладна вода. Оставете така една ноќ, па потоа добро процедете. Додадете еден килограм шеќер или мед и варете 10 до 15 минути. Дозата е една лажичка три пати на ден.

Салата полна со здравје
Исечете ги младите делови лук на парчиња, додадете 300 гр. свежи листови од оваа билка, маслиново масло и по желба оцет. Кога ја зачинувате салатата, можете да изрендате малку тврдо кравјо или козјо сирење.

Што може да излечи?
Глава – ја ублажува главоболката, го успорува процесот на стареење, штити од мозочен удар, ја крева општата отпорност на телото.

Белите дробови – ги ублажува респираторните заболувања, кашлањето и испуштањето на синусите, помага при грип и настинка.
Срце – го зајакнува срцето и крвните садови, спречува кардиоваскуларни заболувања, артериосклероза, штити од срцев удар, го регулира крвниот притисок.
Крв – го намалува лошиот холестерол и маснотиите во крвта, го чисти крвотокот.

Стомак – ги намалува проблемите со гастритис и чир, го стимулира лачењето на супстанции кои ја штитат гастричната слузница, има позитивен ефект против паразити, има корисен ефект врз нормално функцинорање на цревната флора, спречува заболувања на црниот дроб и дигестивниот систем.

Advertisement