АКО ИМАТЕ КИСЛИНА И ЛОШО ВАРЕЊЕ: Мора да заборавите на овие намирници, ако имате чувствителен стомак!

Луѓето кои имаат проблем со стомакот, како што е зголемена киселина во стомакот, треба целосно да ја регулираат својата исхрана. И, обрнете посебно внимание на овие глупости!

Прво, треба да ги елиминирате газираните пијалоци, кофеинот, алкохолот, но и зачинетата, кисела и зачинета храна.

Храната со мала pH вредност предизвикува металоиди, рефлукс на киселина и подригнување, како и други поврзани здравствени проблеми.

Зачинета храна и сосови

PH вредноста на чилисосот е од 2,8 до 3,7, поради што тие можат да доведат до иритација на хранопроводната лигавица и да предизвикаат враќање на киселината на желудникот. Конзумирањето премногу зачинета храна обично доведува до металоиди, поради што се препорачува да бидете внимателни со количината на зачинети производи што ги консумирате.

Чаевите и енергетските пијалоци исто така ја иритираат слузокожата на желудникот, предизвикувајќи болка. Покрај тоа, пијалоците со кофеин го ослабуваат долниот езофагеален сфинктер, што доведува до враќање на киселината од желудникот во хранопроводот.

Сокови од цитрон

Ако имате проблем со металоиди, избегнувајте агруми. Бидејќи е многу кисела, може да предизвика дополнителни стомачни проблеми.

Чај од нане

Иако честопати мислиме дека нането делува поволно на смирување на желудникот и цревата, тоа не важи за луѓето кои имаат проблем со стомакот. Консумирање поголема количина чај од нане дневно може да доведе до металоиди и враќање на киселина во хранопроводот. Се разбира, можете да пиете одредени количини на овој чај, но бидете внимателни.

Домат црвен

Овој вид домат може да биде исклучително кисел, па затоа треба да го избегнувате. Ако сепак сакате да јадете домати црвени, после нив можете да јадете бонбони од ментол, што го стимулира производството на слуз во стомакот, и на тој начин може да ја намалите металоиди.

Алкохол

Од една страна, алкохолот го релаксира вентилот на сфинктерот, но од друга страна, го оштетува слузницата на хранопроводот. Треба да го избегнувате во широк лак ако имате проблем со стомакот.

Масна и пржена храна

Масната и пржената храна е ризична за јадење затоа што доведува до враќање на желудочната киселина во хранопроводот, поради што ќе имате металоиди. Совет е да избегнувате помфрит, чипс, сирење, полномасно млеко и путер.

Газирани пијалоци

Меурчиња од газирани пијалоци се шират низ стомакот, вршат притисок врз сфинктерот и ја туркаат киселината на желудникот назад во дигестивниот тракт.

Лук

Суровиот лук е на списокот на храна што треба да ја избегнувате доколку имате металоиди. Ова особено се однесува на лукот, кој може да предизвика болка во стомакот.

Додатоци на храна

Еве уште неколку намирници што треба да ги избегнувате доколку имате металоиди:

1. Кокосово масло

2. Шеќер, јаворов сируп, преработен мед

3. Зачини

4. Мајонез

Advertisement