Овој здрав напиток ни го оставиле во наследство нашите предци …Се нарекува Водника. Водника е пијалок што се користи во природната медицина со години, но со текот на времето се заборава.

Многумина го испробале овој стар лек во домовите на своите баби, а водата се смета за најдобар природен еликсир за имунитет. Водника се подготвува во октомври или ноември, а се прави исклучиво од диви круши и јаболка, целосно органски, кои растат во незагадени области.

Овој здрав пијалок што нашите предци ни го оставија како наследство, е вистински еликсир на здравјето.

Полн е со ензими, витамин Ц, како и други витамини, минерали и антиоксиданти.

Водника го зајакнува имунитетот, штити од вируси, грип и настинка, но се користи и за проблеми со запек и уринарен тракт. Исто така, овој пијалок се смета во народната медицина како лек за губење на тежината и подобар метаболизам.

ВНИМАНИЕ: Со ферментација на овошјето, се создава мала количина алкохол во овој пијалок, па затоа не се препорачува за луѓе со висок крвен притисок и срцеви проблеми!

Рецепт:

„Диво јаболко, круша, трнинки, секое овошје од бобинки, сето тоа кога се бере, се мијат и се отстрануваат стебленцата, а потоа сето тоа се меша, се прелива со вода и треба да стои најмалку 40 дена“, може да се стави во дрвено буре, но бидејќи сега ретко кој има, може да биде и пластично, и да биде чисто.

Секој што не сака да направи голема количина или нема каде да чува голем сад, може да направи во помал сад , и да стои во куќата, на собна температура.

За 1 кг овошје додадете 2,5 литри вода. Може да додадете лажица шеќер или мед и тоа е тоа. Чекате да помине време, за да добиете малку остар вкус, и правилото е дека колку повеќе вода извадите од контејнерот, толку повеќе вода истурате и тогаш може да трае цела зима “.

СОВЕТ ПЛУС: Колку вода ќе извадите од бурето, толку вода треба да дотурите. На тој начин, овој пијалок ќе трае и ќе остане речиси непроменет до пролетта.
Нема научна потврда, но старите веруваат и велат дека може да се доживее многу голема старост ако редовно се пие овој напиток.