Урмите содржат лековити својства кои можат да олеснат бројни здравствени проблеми, како на пример, мозочен удар, срцев удар, висок холестерол и хипертензија.

Медицински предности:

  • Урмите се богати со железо: 100 гр урми содржат 0,9 мг железо.
  • Го регулираат нивото на холестерол: Лошиот холестерол може да биде регулиран со помош на урми кои ги чистат лошите маснотии.
  • Го зајакнуваат срцето.
  • Се препорачува да јадете по неколку урми наутро и пред спиење.

Здравствените бенефити на ова овошје се многу широки, а ова се осумте најважни:

1. Богати се со железо – Урмите се одличен извор на железо, и баш поради тоа им се препорачуваат на деца и луѓе кои патат од анемија.
2. Спречуваат дијареа – Урмите се богати со калиум, кој ја олеснува работата на цревата и го стимулира развојот на добрите бактерии.
3. Лечат затвор – Освен што спречуваат дијареа, урмите го решаваат и проблемот со затвор.

4. Ја чуваат витката линија – Ако сакате да спречите натрупување масни наслаги, потрудете се секој ден да изедете по неколку урми на празен стомак. Но, внимавајте да не претерате со урми – преполни се со шеќер.

5. Го регулираат холестеролот – Урмите докажано го стабилизираат нивото на лошиот холестерол, така што ги чистат крвните садови.
6. Го зајакнуваат срцето – Редовното консумирање урми ја спречуваат појавата на атеросклероза, главен причинител за срцев удар.

7. Го регулираат крвниот притисок – Ако патите од хипертензија, слободно јадете урми, бидејќи содржат натриум, а богати се и со калиум. Исто така, 6 урми содржат речиси 80 мг магнезиум, кој е многу здрав за крвотокот.

8. Спречуваат мозочен удар – Благодарение на калиумот кој го содржат, урмите можат да спречат мозочен удар, доколку ги консумирате редовно.