Вистината за кикириките: Ги јадете често, а не знаете што му прават на вашиот организам

Close up of tasty and fresh peanuts

Нема да верувате кога ќе прочитате колку корист можат да ви донесат само 50 гр кикирики дневно.

Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со масти, протеини и други здрави хранливи состојки. Предностите на кикириките се различни, па секако треба да ги додадете на листата секојдневни намирници.

Меѓутоа, поради содржината на мастите и калориите кои ги имаат кикириките, не би требало да претерувате.

Овие 12 својства на кикириките ги прават доста корисни за вашето здравје и убавина.
1. Добри се за здравјето на срцето
2. Ја зајакнуваат енергијата
3. Помагаат при слабеење

4. Помагаат во борбата против рак
5. Спречуваат камен во жолчката
6. Го подобруваат помнењето

7. Помагаат во борбата против депресија
8. Добри се за здравјето на бремени жени
9. Спречуваат Алцхајмерова болест

10. Ја прават кожата блескава и затегната
11. Го спречуваат губењето на косата
12. Спречуваат бори и стареење

Advertisement