Со помош на оваа магична билка ќе ги излечите цистите и миомите

Луѓето порано верувале дека оваа билка ја штити куќата од удар од гром, пожар, болести, вештерки и вампири. Но, ова е и природен лек за цисти и миоми на матката.

Латинскиот назив на билката чуваркуќа е „секогаш жива“ што значи дека таа е неуништлива без оглед на условите со кои е опкружена. Грците и Римјаните ја саделе покрај други билки и растенија за да ги заштити од гасеници, разни инсекти и штетници.

Еве како да го направите лекот за цисти и миони од чуваркуќа:

Состојки:

  • 500 гр. мед и
  • 300 гр. листови од чуваркуќа

Подготовка:

Листовите од оваа билка сомелете ги и помешајте ги со медот. Оставете ги така да отстојат неколку дена. Оваа смеса се консумира на празен стомак и после тоа не се јаде 2 часа.

Докажано е дека успешно лекува миом на матка и цисти на јајници. Преку зимата поради намалената физичка активност доаѓа до зголемена содржина на штетни материи во организмот.

Смесата од билката чуваркуќа и мед го забрзува метаболизмот и го чисти телото од токсини. Исто така, оваа смеса се користи и при срцеви маани по препорака на руските лекари.

Advertisement