Хиперпигментација се појавува во некои делови на кожата кога се произведува повеќе меланом на поединечни делови на кожата, а оваа појава се манифестира со темни дамки со светлокафена или црна боја во различни облици и величини.

Сепак постои решение и за нив, со помош на неколку состојки може да прготвите смеса за отстранување на пегите и флеките.

Потребни состојки:

  • 1 мала лажичка куркума во прав
  • една лажичка сок од лимон

Добро измешајте ги овие состојки и нанесете на зафатените места.Оставете да отстои околу 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

После овој третман не се препорачува изложување на сонце.

Повторувајте го третманот двапати неделно, додека резултатите не бидат видливи.