Пиењето топла вода од лимон наутро неодамна стана популарна шема за луѓето што се обидуваат да одржат здрав начин на живот.

Сепак, овој метод не ги опфаќа сите корисни својства на лимонот што ни се потребни. Со пиење топла вода од лимон, не сте во можност да ги користите сите хранливи материи во кората.

Со вриење на целиот лимон а не само со цедење на сокот, можете да ги добиете сите хранливи материи што ги нуди лимонот. Проверете го овој неверојатен рецепт!

Состојки:

 • 6 лимони
 • вода
 • мед

Подготовка:

Исечете 6 лимони на половина, ставете ги во сад за готвење и додадете вода во садот. Варете околу 3 минути.

Откако ќе се сварат оставете ја тавата да се олади 10-15 минути. Извадете ги лимоните од водата. Вака добиената вода е готова за пиење. Може да ја пиете веднаш додека е врела водата. Преостанатата топла вода претурете ја во стаклена тегла за понатамошна употреба.

Можете да додадете мед во смесата!

Предности:

 • Го зајакнува вашиот имунолошки систем.
 • Заштитува од настинка.
 • Ја зголемува енергија.
 • Помага при варењето и го регулира метаболизмот.
 • Прочистува од многу токсини во организмот.
 • Го контролира нивото на pH вредноста во вашето тело.
 • Ја чисти кожата.
 • Го освежува здивот.
 • Помага во намалување на телесната тежина.
 • Го подобрува расположението, помага да се избегне вознемиреност.
 • Го забрзува заздравувањето на раните.

Чаша со овој пијалок ќе ви помогне да го започнете денот исполнет со витална енергија за да му покажете на светот кои навистина сте!

Не е неопходно да се вари вода секое утро. Можете исто така да го пиете пијалокот и ладен. Секако остануваат хранливите материи. Ако преферирате топла вода, можете малку да ја загреете!